Mostas ērces! Pasargā sevi – vakcinācija pret ērču encefalītu ir vienīgā aizsardzība!

Ērču encefalīts pote

Gaisa temperatūrai pārsniedzot +3 grādu atzīmi, Latvijas mežos, pļavās, un arī pilsētu parkos un zālājos sāk aktivizēties mazie, taču bīstamie kukaiņi – ērces. Inficētas ērces kodiens var izraisīt cilvēka veselībai un dzīvībai bīstamas slimības, ērču encefalītu un Laima slimību. Ja citas slimības veiksmīgi var ārstēt ar antibiotikām, pret ērču encefalītu zāļu nav, iespējama vien simptomātiska ārstēšana. Šī bīstamā vīrusa infekcija bojā galvas un muguras smadzenes, radot dzīvībai bīstamu komplikācijas, paralīzes un invaliditātes risku. Visefektīvākā aizsardzība ir vakcinācija pret ērču encefalītu.

Ar ērču encefalītu inficētas ērces ir sastopamas visā Latvijā un arī daļā Eiropas, taču tieši Latvijā saslimstība ar ērču encefalītu ir viena no visaugstākajām Eiropas valstu vidū. Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no marta līdz novembrim, taču pie labvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem var būt ievērojami garāka. Ērces aktivizējas, gaisa temperatūrai pārsniedzot +3 līdz + 5 grādus. Tādējādi Latvijā risks sastapt atmodušās ērces arī ziemas sezonā, ņemot vērā klimatiskos apstākļus mūsu platuma grādos, arvien pieaug.

Vakcinācija pret ērču encefalītu

Ērču encefalīts un Laima slimība – kāda atšķirība?

Gan ērču encefalīts, gan Laima slimība cilvēkiem tiek pārnesta, ja piesūcas inficēta ērce. Cilvēks ērces kodienu parasti nesajūt, jo ērce caur snuķīti ielaiž koduma brūcē savas siekalas ar vielām, kas mazina sāpes un neļauj asinīm sarecēt, tāpēc arī ērce nereti nokrīt, nepamanīta.

Ērces cilvēku ar encefalīta vīrusu var inficēt jau dažas minūtes pēc piesūkšanās, bet, lai pārnestu Laima slimības infekciju, ērcei jāpiesūcas uz 36-48 stundām (1).

Atšķirībā no Laima slimības, ērču encefalītu nevar ārstēt ar antibiotikām vai citām zālēm – iespējama tikai simptomātiska ārstēšana, gaidot un cerot, ka organisms vīrusa infekciju pārvarēs pats.

Laima slimības pirmais simptoms bieži ir sarkani apļveida ādas izsitumi ar gaišu viduci, kas veidojas 3. līdz 30. dienā pēc ērces piesūkšanās (2). Savukārt ērču encefalītam agrīnu simptomu diemžēl nav.

Ērču encefalīta simptomi un slimības norise (3):

1.fāze: 2-7 dienas rodas gripai līdzīgi simptomi: muskuļu un galvassāpes, vājums, temperatūra no 37,5-39C;

2.fāze: parādās smadzeņu iekaisuma simptomi, ko bieži pavada arī smadzeņu apvalka bojājuma simptomi. Cilvēkam ir slikta dūša, vemšana, drudzis, galvassāpes un reibonis, kā arī apziņas traucējumi.

Diemžēl ērču encefalīta sekas var būt nopietnas. 35-58% cilvēku pēc tā pārslimošanas attīstās nopietnas komplikācijas: tā saucamais pēc-encefalītiskais sindroms (PES) – ilgtermiņa veselības problēmas, kas ilgst mēnešiem un gadiem. (3) To vidū ir:

  • Līdzsvara un runas traucējumi;
  • Apziņas traucējumi, nespēja koncentrēties un garastāvokļa svārstības;
  • Paralīze;
  • Samaņas zudumi.

Bīstami! Vissmagākajos ērču encefalīta gadījumos slimība var novest līdz samaņas zudumam, komai un nāvei. 2022. gadā Latvijā bijis ir arī viens nāves gadījums.

Kā sevi pasargāt?

Pasaules Veselības organizācija (PVO) iesaka vakcinēties pret ērču encefalītu visu vecumu cilvēkiem, tostarp bērniem, kuri dzīvo ģeogrāfiskos reģionos ar ērču encefalīta sastopamību ≥5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Latvijā 2020. gadā ērču encefalīta sastopamība bija 11 / 100 000 iedzīvotāju, t.i., vairāk nekā divas reizes pārsniedza PVO ieteikto saslimstības līmeni visiem šīs valsts iedzīvotājiem.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, visefektīvākā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija.(4)

Bērniem, kuru dzīvesvieta ir deklarēta ērču endēmiskajā teritorijās (visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu), valsts katru gadu nodrošina bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu (visu kursu). Bezmaksas pote bērniem pret ērču encefalītu šogad pienākas Kuldīgas, Ventspils, Dienvidkurzemes, Talsu un Cēsu novadā.

Valsts apmaksā vakcināciju pret ērču encefalītu bērniem:

  • 100% apmērā bērniem no 1 gada līdz 18 gadiem, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā (vakcināciju veic ģimenes ārsts, kura prakse ir attiecīgajā teritorijā. Ja bērns ir reģistrēts endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse tajā neatrodas, vakcinācija jāveic pie tāda ģimenes ārsta, kura prakse atrodas kādā no endēmiskajām teritorijām), vairāk lasīt šeit;
  • 50% apmērā visiem bērniem līdz 24 mēnešu vecumam, neatkarīgi no bērna deklarētās dzīvesvietas;
  • 25% apmērā grūtniecēm un sievietēm līdz 70. pēcdzemdību perioda dienai.

Kad un kur veikt vakcināciju pret ērču encefalītu?

Vakcināciju var veikt jebkurā laikā, tikai, sākot vakcināciju no nulles, pavasarī un vasarā būs paātrinātā shēma, bet rudenī un ziemā parastā shēma. Lai iegūtu vairāk informācijas par vakcināciju pret ērču encefalītu, jautājiet savam ģimenes ārstam vai sazinieties ar kādu no vakcinācijas kabinetiem Latvijā, kurus varat atrast šeit.

Kā izvairīties no ērces piesūkšanās?

Ērces var piesūkties jebkurai ķermeņa daļai, taču biežāk tās atrodamas slikti pārredzamās ķermeņa vietās – cirkšņos, padusēs un galvas matainajā daļā.

  • Izvairies no vietām, kur sastopamas ērces: ērces mitinās mežos, īpaši nekoptās meža audzēs, pļavās un krūmos, parkos un zālienos (aktīva, uzbrukumam gatava ērce, parasti sēž uz zāles stiebra apmēram 10 centimetru augstumā) (5);
  • Izvēlies atbilstošu apģērbu un galvassegu: dodoties uz mežu vai pie dabas izvēlies gaišu apģērbu, uz kura ērces ir labi saskatāmas – kreklu ar garām piedurknēm, garās bikses (bikšu galus iestiprinot zeķēs vai zābakos);
  • Izmanto efektīvus insektu un ērču atbaidīšanas līdzekļus;
  • Pastaigas laikā regulāri pārbaudi, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces;
  • Pārnākot mājās, rūpīgi jāpārbauda vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces;
  • Ja ērce piesūkusies, pēc iespējas ātrāk to noņem.

Ja piesūkusies, kā pareizi noņemt ērci?

Ērces noņemšana jāveic ļoti uzmanīgi, jo, saspiežot ērces ķermeni, koduma brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs, tādējādi palielinot iespēju saslimt ar kādu no ērču pārnēsātajām slimībām. Ērci ieteicams noņemt šādi:

  1. Uzvelc aizsargcimdus, ērces noņemšanai vislabāk izmanto smalku pinceti. Satver ērci aiz galvas, pēc iespējas tuvāk cilvēka ādai;
  2. Lēnām pavelc uz augšu, ērci izņemot. Pēc ērces noņemšanas brūcē var palikt neliela ērces mutes daļa. Tas nav bīstami un dažu dienu laikā izzudīs kopā ar brūci;
  3. Dezinficē brūci ar antiseptisku līdzekli vai nomazgā ar siltu ūdeni un ziepēm;

Ņem vērā! Pēc ērces piesūkšanās svarīgi novērot, vai neparādās ērču pārnēsāto slimību simptomi. Tāpat ieteicams kalendārā atzīmēt ērces piesūkšanās dienu – šī informācija pēcāk var noderēt mediķim.

Atsauces:
1 Lindquist L, et al. Tick-borne encephalitis. The Lancet. 2008;371(9627):1861-71.
2 NHS. Lyme Disease.
3 Kaiser R. Tick-borne encephalitis: clinical findings and prognosis in adults. Wien Med Wochenschr (2012) 162:239–243
4 World Health Organization. Wkly Epidemiol Rec. 2011; 86(24):241-256
5 SPKC ērču encefalīts 
Centers for Disease Control and Prevention. Lyme Disease: Transmission. 
European Centre for Disease Prevention and Control. Tick-borne encephalitis. In: ECDC. Annual epidemiological report for 2018. Stockholm: ECDC; 2019
European Centre for Disease Prevention and Control. Leaflet for travellers on ticks, tickborne diseases and preventive measure. 

Foto: Adobe