Vispirms kāju “uzvedību” rūpīgi jāpavēro, jo kājas mēdz pietūkt dažādi, un ne vienmēr uzreiz var noteikt cēloni. Novērojumi ārstam palīdzēs tikt līdz pareizajai diagnozei un labākajiem ieteikumiem problēmas risināšanai. Bet arī katrs pats var sev palīdzēt, turklāt uzreiz. Skaidro dr. Santa Liepa, ģimenes ārste, homeopāte.
Kāju pampšana nav nekāds joks, jo tā var liecināt arī par bīstamām slimībām. Pie ārsta ir jādodas pilnīgi noteikti. Tas jādara steidzami, ja tūska ir saistīta ar vēl kādām sūdzībām – piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu vai arī tūska ir tikai vienā ķermeņa pusē.
Rūpīgi jāpavēro, kad un kā kājas tūkst
- Parasti pietūkst apakšstilba daļa. Jāpavēro, vai tūskains ir viss apakšstilbs, vai tikai potīšu rajons, vai varbūt zona zem potītēm.
- Jāsaprot, vai pietūkums ir jau no rīta, vai arī tikai vakarpusē un/vai pēc ilgstošas stāvēšanas, sēdēšanas, lielas fiziskas slodzes.
- Jānovēro, vai tūska vairāk traucē karstā laikā vai kājas pampst arī, kad ir vēss.
- Ja kāju tūska ir jau no rīta, jāpievērš uzmanība arī tam, kas vakarā ir ēsts, vai pirms gulētiešanas nebija lielā tējas dzeršana.
- Svarīgi pasekot līdzi, vai pietūkst abas kājas. Un – vai pampums ir arī citās ķermeņa daļās: varbūt pampst rokas, viena roka, krūts un paduse, seja, rajons zem acīm u.c.
- Jāpainteresējas, kā ar tūsku bijis mammai, tētim, vecmammai un citiem asinsradiniekiem.
- Jāatceras, vai kājas kaut nedaudz pampušas arī agrāk, vai sūdzības radušās tikai tagad.
Kāju pampšanas cēloņi
Sākumā ārsts, izvērtējot kāju stāvokli, sūdzības un pirmos izmeklējumus, izslēdz:
- sirds un nieru mazspēju, kas biežāk parādās pēc 40 gadu vecuma;
- venozo vai arteriālo trombozi;
- onkoloģiskus un citus iekaisīgus procesus;
- vairogdziedzera darbības traucējumus, citus autoimūnus procesus.
Ja ārsts neko no minētā neatrod, visticamāk, pie vainas ir viens no biežākajiem iemesliem, kuru dēļ tūkst kājas: venozās un/vai limfas atteces traucējumi. Biežāk šī problēma ir sievietēm.
Tādā gadījumā tālāk ir jāvēršas pie flebologa un jāveic vēnu izmeklēšana – doplerogrāfija, kas parāda, kā virspusējās un dziļās vēnas tiek galā, kad asinis jāaizvada no kājām atpakaļ uz sirdi. Vai kāju pampšanas īstais iemesls ir tieši limfas atteces traucējumi, noteikt nav tik viegli.
Virspusējo vēnu slēgšana, ko var veikt ar dažādām metodēm (ja tiek piedāvāta operācija), nodrošina, ka bojātā vēna nav redzama, bet pilnībā nenovērš asinsrites traucējumus.
Gan vēnu, gan limfas atteces traucējumi nav pilnībā izārstējami, bet, ja tie sākušies, katrs daudz ko var darīt, lai attālinātu nepatīkamās sekas, kas var rasties, ja problēma tiek ignorēta.
Ko darīt, lai samazinātu kāju pampšanu?
Noderīgas ir visas darbības, kas iekustina organismu, veicinot asins un limfas plūsmu, neļaujot šķidrumam uzkrāties starpaudu telpā.
1. Savu šķidruma normu izdzer dienas pirmajā pusē
Visiem nav jāizdzer 2 – 3 litri šķidruma dienā, katram tomēr ir sava norma. Bet jādzer ir pietiekoši, turklāt tas jādara no rīta un pa dienu. Ja organismam ir tendence aizturēt šķidrumu, tējas krūze pirms gulētiešanas var radīt tūskas veidošanos.
2. Jāizkustina kājas ik pēc 45 minūtēm
Šķidruma aizturi veicina ilga sēdēšana vai stāvēšana, tāpēc vismaz reizi stundā ir jāizkustas, jāpastaigā un jāizvingrina kājas. Reizēm šķiet, ka ofisā nav iespējams izkustēties, bet zem galda var veikt vingrinājumus, kas veicina venozo un limfātisko atteci.
- Vislabāk novilkt apavus un izapļot pēdas uz abām pusēm, tad izkustināt uz augšu, uz leju, izkustināt pirkstus.
- Ļoti labs vingrinājums sēžot, ir ātri un pārmaiņus paklaudzināt pa grīdu ar papēžiem, sīkie asinsvadi un limfvadi ievibrē un asinsrite kājās uzlabojas.
3. Vingrinājums mājās
Vingrinājums, ko jāpilda iespējami bieži. Jānoguļas uz muguras, jāpaceļ augšā uz griestiem gan kājas, gan rokas un vismaz 3 minūtes jāpurina. No malas tam jāizskatās it kā vabolīte būtu apvēlusies un tirinātu kājas pret debesīm.
4. Jāpamasē kājas ar vēsu ūdeni
Karstums veicina kāju tūsku, tāpēc karstā laikā vēlams kājas pamasēt virzienā no potītēm uz augšu ar vēsa ūdens strūklu, pabradāt pa vēsu ūdeni.
5. Jāvalkā kompresijas zeķes
Tās vēlams valkāt ikdienā, turklāt iegādāties medicīnas centros, kur speciālisti palīdz izvēlēties pareizo izmēru un spiedienu. Kompresijas zeķes ir obligāti jāvelk lidojuma un garu pārbraucienu laikā.
6. Jāpeldas
Jāpeldas, cik vien iespējams. Jau ūdens vien ir laba masāža asinsvadiem, bet peldēšana veicina asins cirkulāciju.
7. Fizikālās procedūras
Jāveic fizikālās procedūras – Limfodrenāžas masāžu vakuma kapsulā un Limfodrenāžas masāžas zābakos. Abas procedūras veicina šķidruma cirkulāciju. Tā kā šīs procedūras veic ar aparātu, nekas nevar noiet greizi. Taču, ja limfodrenāžu veic ar rokām, to var uzticēt tikai labam ārstam vai fizioterapeitam. Vēlams procedūras veikt divas reizes nedēļā – pa vienai reizi katru, izejot vismaz 10 procedūru kursu.
8. Medikamenti
Kursa veidā var lietot ārsta ieteiktos medikamentus un krēmus, kas stiprina vēnu sieniņas.
Citas metodes, kas var palīdzēt
- Ievēro ajūrveidas medicīnas ieteikumus. No rīta pieceļoties, ir labi pa malciņam izdzert glāzi siltu vārītu ūdeni. Tas palīdz attīrīt organismu no uzkrātajām gļotām un šķidrumiem. Dienas laikā ūdeni dzer starp ēdienreizēm, nevis ēšanas laikā vai uzreiz pēc maltītes. Ja gribas padzerties maltītes laikā, labāk to darīt pa mazam malciņam. Ja ir atteces traucējumi, ēdiens, kas satur zemes un ūdens (gļotu) elementu (ājurvēdas termini), nav piemērots. Tie ir piena produkti, ar raugu raudzēta maize u.c. Ājurvēdas gudrības vislabāk palīdz, ja speciālists tos iesaka individuāli.
- Lieto tējas, kas veicina limfas cirkulāciju. Laba ir karkadē, upeņu lapu un lakricas tēja (šīs tējas var dzert, ja nav aizdomu par onkoloģisku slimību). Tēju jādzer no rīta tukšā dūšā. Pēc 30 – 45 minūtēm jāiedzer aktīvo ogli, kas palīdz izvadīt toksiskās vielas. Šādu kursu var lietot apmēram nedēļu. Palīdz arī lazdas mizas un lapu tēja.
- Lieto augu preperātus venozās asinsrites uzlabošanai. Noderīgi būs uztura bagātinātāji, kuru sastāvā ir ginko biloba un gotu kolas auga ekstrakts. Labi ir preparāti, kas gatavoti no kastaņiem. Ārīgi palīdzošs ir kastaņu izvilkums spirtā: kastaņi ir jāsagriež, jānotur spirtā un pēc tam ar uzlējumu jāparīvē kājas.
Vērtīga iespēja cilvēkiem, kuri nevēlas lietot mākslīgi sintezētus medikamentus, bet ir izlēmuši savu organismu sakārtot pēc Dabas likumiem, ir HOMEOPĀTISKIE LĪDZEKĻI, kurus individuāli jāpiemeklē pie ārsta homeopāta.
Riski, ja neliekas ne zinis par kāju pampšanu
Tā kā visbiežāk venozo asinu un limfas atteces traucējumus nosaka iedzimtība, jācenšas darīt visu, kas mazina kāju pampšanu, lai aizkavētu laiku, kad sākas nopietni limfas un vēnu asiņu sastrēgumi.
Tie veicina dermatītu – āda ir sausa, apsārtusi, lobās un niez. Vēlāk ir risks, ka veidojas slikti dzīstošas trofiskās čūlas. Ja ir nopietni limfas atteces traucējumi, var veidoties elefantiāze, kad kājas kļūst kā bluķi.
Grūtniecības laikā
Hormonālās izmaiņas nosaka to, ka tūska veidojas arī tām sievietēm, kam vēnu mazspēja nav traucējusi. Ieteicams:
- valkāt kompresijas zeķes;
- vakarā nelietot daudz šķidrumu;
- vingrināt kājas, izvairīties ilgstoši sēdēt un stāvēt.
Tūska var būt pre-eklampsijas pazīme, tad steidzīgi jāvēršas pie ārsta.
SVARĪGI! Kāju tūska ir simptoms, kas attiecas uz visu organismu, tāpēc ar izpratni un pacietību jādara viss iespējamais, lai tas netraucētu mums baudīt dzīvi visos veidos.
Foto: Adobe