Balti un veseli zobi: kā pie tādiem tikt un kā baltumu uzturēt?

Par pērļu baltiem, veselīgiem un gludiem zobiem sapņo ikviens. Daudzi mēdz domāt, ka no dzeltenīgās nokrāsas uz zobiem var tikt vaļā tikai ar drastiskām metodēm un ķīmisku balināšanu, taču patiesībā zobu krāsu ievērojami uzlabo pareiza zobu kopšanas tehnika un higiēna. Kā tikt pie dabīgi baltiem zobiem, konsultē zobārstniecības klīnikas “Adenta” zobārste Diāna Rožkalne un higiēniste Jūlija Kuzmenko.

Diemžēl joprojām daudzi cilvēki grēko ar neregulāru zobu tīrīšanu, taču, lai uz zobiem neuzkrātos aplikums no uzturā lietotās pārtikas, zobi jātīra vismaz divas reizes dienā vismaz divas līdz trīs minūtes katrā reizē – no rīta un vakarā. Tas ir minimālais laiks un tīrīšanas biežums, lai zobus kārtīgi notīrītu no visām virsmām – ārpuses, iekšpuses un sakodiena daļas.

Galvenais vaininieks aplikums!

Tieši aplikums ir biežākais dzeltenīgu zobu iemesls – uz zobiem plānā kārtiņā uzkrājas olbaltumvielu plēvīte, kurai piesaistās gan baktērijas, vīrusi un sēnītes, gan ēdiena atliekas un uztura pigmenti. Mīksto aplikumu regulāri nenotīrot, tas mineralizējas jeb sacietē. Pēcāk uzturā lietojot krāsojošus produktus, aplikums iekrāsojas arvien tumšākā krāsā, un zobi kļūst dzeltenīgi. Aplikuma baktērijas izdala skābes, kuras veicina kariesa un smaganu iekaisuma rašanos.

Kas visvairāk iekrāso zobus?

Zobus tumšākā krāsā var iekrāsot bieža “krāsaino produktu” lietošana, piemēram, mellenes, tēja, kafija, sarkanvīns, granātābolu sula, kā arī produkti, kas satur ķīmiskas krāsvielas. Tāpat iekrāso arī smēķēšana vai tabakas košļāšana. Taču jāatceras, ka no šiem produktiem mēdz iekrāsoties ne pats zobs, bet uz tā esošais aplikums. Tāpēc, ja uz zobiem nebūs aplikuma, arī bieža kafijas dzeršana zobu baltumam nekādi nekaitēs.

Kā zobi jātīra?

Zobi jātīra ar slaukošām kustībām no augšas uz leju vismaz 15 reizes pāri katrai zoba virsmai. Horizontālā virziena kustība ieteicama tikai zobu kožamo virsmu tīrīšanai, jo horizontālas kustības pa zobu malām traumē smaganas. Nepareiza tīrīšanas tehnika un pārlieku liels spiediens laika gaitā provocē smaganu atkāpšanos un tādējādi rada arī vizuāli estētisku defektu – tiek atsegts zobu kakliņš, kas ir tumšākā krāsā un vizuāli rada tumšāku zobu iespaidu. Tāpat smaganu atkāpšanās izraisa zobu jutību.

Zobārsti iesaka izvēlēties elektronisko zobu birstīti.

Daudzi cilvēki mēdz slinkot gan ar nepietiekamu zobu tīrīšanas ilgumu, gan kārtīgi nenotīra katru zobu, tāpēc zobārsti pacientiem parasti iesaka mūsdienīgās elektroniskās zobu birstes. Arī Latvijā viena no ieteiktākajām ir Philips Sonicare elektriskā zobu birste, kura ar maigu vibrāciju un pulsāciju palīdzību veic pat 62 000 kustību minūtē, kamēr cilvēks manuāli var veikt tikai apmēram 300 kustības. Sonicare tehnoloģija ar impulsu palīdzību rada zobu pastas, gaisa burbulīšu un ūdens strūklu, kas izspiežas starp zobu spraugām, palīdzot notīrīt aplikumu pat grūti aizsniedzamās vietās. Philips Sonicare unikālu padara veselības speciālistu un zinātnieku izstrādātā sonic tehnoloģija, tāpēc, salīdzinot ar citām elektriskajām zobu birstēm, Sonicare noņem aplikumu labāk, kā arī uzlabo zobu un smaganu veselību.

philips sonicare 600x400 lv 1

Kādas vēl ir elektroniskās zobu birstītes priekšrocības?

  • Aplikuma likvidēšana – augstas frekvences un plašas amplitūdas kustības maigi un efektīvi sašķeļ un likvidē līdz pat 10 reizēm vairāk zoba aplikuma uz zobu virsmām nekā parastā birstīte un uzlabo smaganu veselību līdz pat 7 reizēm salīdzinot ar manuālo zobu birsti.
  • Laika kontrole – zobu birstītēs iebūvēts taimeris ļauj kontrolēt zobu tīrīšanā paredzēto laiku. Atsevišķiem Philips Sonicare modeļiem pieejama arī mobilā aplikācija, kas ļauj sekot līdzi tam, ka vienlīdz rūpīgi tiek notīrīti visi zobi un visas virsmas, un ir labs palīgs zobu higiēnas uzlabošanā.
  • Spiediena sensors – zobu birstes pārmērīga spiešana pie zobiem traumē smaganas un var pat bojāt zobu emalju, savukārt jaunajos elektronisko zobu birstīšu modeļos iebūvēts spiediena sensors, kas lietotāju brīdina, ja uz zobiem tiek spiests pārlieku stipri un zobu birste izslēdzas.
  • Smaganu masāža – pateicoties vibrācijām Philips Sonicare elektriskā zobu birstīte veic maigu smaganu masāžu, tādējādi uzlabojot smaganu veselību. Tas īpaši svarīgi smēķētājiem, kuriem traucētas smaganu apasiņošanas rezultātā mēdz atkāpties smaganas.

Šo unikālo tehnoloģiju dēļ Philips Sonicare ir zobārstu rekomendētākās elektriskās zobu birstes pasaulē.

Ko vēl darīt, lai zobi būtu balti?

  • Bez diegošanas jeb zobu starpu tīrīšanas neiztikt – tīrīšanas laikā ar zobu birstīti nevar aizsniegt un iztīrīt zobu starpas, kurās uzkrājas aplikums. Ja zobu starpās uzkrājies aplikums, un tās ir tumšākas, vizuāli tumšāki, dzeltenīgāki vai pelēcīgāki izskatās visi zobi kopumā. Piemēram, Philips Sonicare zobu birste noņem arī daļu aplikuma starp zobu starpām, taču ēdiena paliekas tik un tā var palikt. Zobu starpas var tīrīt ne tikai ar zobu diegu, bet arī speciāliem kociņiem vai interdentālām birstītēm, vai Philips AirFloss.
  • Regulāra vizīte pie stomatologa un higiēnista – ja nav sūdzību, zobārsta vizīte jāieplāno vismaz reizi gadā, savukārt higiēnists jāapmeklē vismaz divas reizes gadā. Cilvēkam pašam novērtēt savu zobu veselību nav viegli un tikai zobārsts ar savām zināšanām un aprīkojumu var konstatēt, ka veseli ir ne tikai zobu cietie audi, bet arī smaganas un zobus balstošais aparāts. Ar zobārstu var konsultēties arī par vecu plombu nomaiņu uz priekšzobiem, jo dažkārt senāk izmantoti plombēšanas materiāli laika gaitā iekrāsojušies tumšākā krāsā. Savukārt zobu higiēnists ir speciālists, kurš ar speciāliem instrumentiem palīdzēs no zobiem, zobu starpām un arī zem smaganu līnijas likvidēt aplikumu un zobakmeni, kuru pašu spēkiem nevaram notīrīt. Tāpat zobu higiēnists individuāli palīdzēs atrast individuāli piemērotus mutes dobuma kopšanas līdzekļus, kā arī sniegs rekomendācijas par mutes dobuma veselības uzlabošanu. Pēc zobu higiēnista apmeklējuma un aplikuma noņemšanas ir redzama zoba pamatkrāsa – dabīgais baltums, kādu daba cilvēkam devusi. Cilvēkiem, kuriem ir biezāka emalja, zobi ir baltāki. Emalja ar gadiem kļūst plānāka, tāpēc arī zobi novecojot dabīgi paliek nedaudz tumšāki.
  • Balinoša vai baltinoša zobu pasta – zobu pastas iedalāmas divās grupās: abrazīvas vai fermentus saturošas. Abu veidu pastas palīdz likvidēt aplikumu un pigmentu, taču drošāk izvēlēties fermentu saturošas pastas, kuras ir mazāk agresīvas zobu emaljai. Savukārt balinošie preparāti satur ķīmiskas vielas, kas aizsniedz dziļākus zoba slāņus un var izraisīt īslaicīgu zobu jutīgumu.

Kas jāņem vērā, izvēloties zobu kopšanas līdzekļus?

  • Zobu birstīte – svarīgākais indikators zobu birstītes izvēlē ir tās cietība. Lai gan veikalos mēdz būt nopērkamas arī vidējas cietības jeb medium zobu birstītes, dabīgu zobu kopšanai piemērotas tikai birstes ar mīkstiem sariņiem, kuras var atpazīt pēc apzīmējumiem soft, super soft un ultra soft. Priekšstats: jo cietāka birstīte, jo labāk notīrīs, ir nepareizs, pie tam cieta zobu suka ir traumējoša smaganām.
  • Zobu pasta – ikdienas kopšanai Latvijas iedzīvotājiem zobārsti iesaka izvēlēties fluorīdu saturošas zobu pastas, jo mūsu valstī šī viela dzeramā ūdens sastāvā ir ļoti niecīgā daudzumā. Fluorīds ir svarīgs mutes veselībai, jo palīdz novērst zobu bojāšanos. Zobu pasta ar fluorīdu jāizvēlas tāda, kura satur vismaz 1000 ppm vienības – šo indikatoru vienmēr var atrast uz pastas iepakojuma.
  • Zobu starpu tīrīšanas līdzekļi – izvēlēties var pēc gaumes un ieskatiem: zobu diegs, īpašas zobu starpu birstītes vai kociņi. Zobu starpas tīrot ar kociņiem, svarīgi, lai tie ir no gumijas, silikona vai cita mīksta materiāla, taču ne koka: tie ir pārlieku cieti, traumējoši smaganām un nav paredzēti regulārai zobu starpu tīrīšanai. Ja tomēr zobu starpu tīrīšana ir apgrūtinoša un nepatīkama (zobu tiltiņu, protēžu, brekešu vai smaganu jutīguma un iekaisuma dēļ), tad pieejami arī “šķidrais zobu diegs” water flosser, kas ar ūdens strūklas tehnoloģiju palīdz iztīrīt zobu starpas un grūti aizsniedzamas vietas.

Kādas vēl ir biežākās kļūdas, ko pieļaujam zobu kopšanā?

Vecas zobu birstītes lietošana. Parastā zobu birste jāmaina ik pēc 2-3 mēnešiem, jo birstes sariņi ne tikai nolietojas, bet tajos uzkrājas baktērijas. Elektriskās zobu birstes uzgaļi jāmaina vidēji ik pēc trim mēnešiem. Visās jaunākajās Philips Sonicare zobu birstēs ir arī iestrādāts īpašs sensors, kas vadoties pēc birstes uzgaļa nolietojuma, atgādinās kad laiks to nomainīt pret jaunu.

Zobu tīrīšana uzreiz pēc skābu produktu lietošanas uzturā – ja nupat apēdi ābolu, augļus vai ogas, vai izdzēri citronūdens vai augļu kokteiļa glāzi, pirms zobu tīrīšanas jānogaida vismaz 15-30 minūtes, lai atjaunotos dabīgs pH līmenis. Skābi produkti mīkstina zobu emalju, un zobus tīrīšana pirms pH līmenis neitralizējies var traumēt emalju. Rezultātā var tikt bojāta zobu emalja un zobi kļūt jutīgi.

Neaizmirsti par mēli! Zobu tīrīšanas laikā vienmēr ar slaukošām kustībām jānotīra arī mēles virsma, īpaši pirms gulēt iešanas. Arī uz mēles uzkrājas ēdiena paliekas, kas jānotīra, lai mutes dobumā nesavairotos baktērijas, zobi nebojātos un būtu svaiga elpa.