Sirds veselība pusmūžā: kā saglabāt sirdi veselu un spēcīgu?

Sirds veselība

Kamēr jūtos labi, ārstu vizītes un veselības pārbaudes ir velta laika izšķiešana! Diemžēl daļa cilvēku patiešām maldīgi tā arī domā! Tomēr ārsti ne velti atkal un atkal atgādina seno patiesību: novecojot, palielinās dažādu slimību risks, un tas jo īpaši attiecas uz sirds un asinsvadu slimībām. Rūpējoties par sirds veselību savlaicīgi, tai skaitā, veicot profilakses pārbaudes un apzinoties galvenos riska faktorus, būtiski palielinās iespēja uzturēt labu veselību un augstu labu dzīves kvalitāti gan pusmūžā, gan vecumdienās.

Sirds veselības uzticamais sabiedrotais – ģimenes ārsts

Konstatējot kādas nevēlamas novirzes analīžu pamata rādītājos, nav jāmet plinte krūmos: pievērsties veselīgam dzīvesveidam un tādējādi izjust arī tā pozitīvo ietekmi uz veselību var 40, 50 un pat 60 gadu vecumā. Asinsspiediens un holesterīna līmenis parasti uzreizi nemainās bīstami strauji. Šādas izmaiņas parasti notiek pakāpeniski, un tās var koriģēt un savlaicīgi novērst, uzlabojot uzturu un nodarbojoties ar regulārām fiziskām aktivitātēm, nevis tūlīt sākot lietot medikamentus.

Tāpēc ir būtiski regulāri apmeklēt savu ģimenes ārstu – ne tikai tad, kad jūtaties slikti. Diemžēl daudzi cilvēki visā pasaulē attiecībā uz savu veselību ir reaktīvi, nevis proaktīvi – viņi drīzāk koncentrējoties uz problēmu risināšanu, kad tās radušās, nevis uz situācijas kontroli jau iepriekš. Tāda nu diemžēl ir cilvēka daba.

Tomēr veselības pamatu pamats ir profilakse! Analīzes un citas vajadzīgās pārbaudes būtu jāveic reizi gadā. Pēc tam kopā ar ārstu varat apspriest to rezultātus un to, vai tādi svarīgi rādītāji, kā asinsspiediens, holesterīna līmenis, cukura līmenis un citi ir normas robežās.

Šāda profilakse palīdzēs ietaupīt nervus un izvairīties no liekiem izdevumiem, ko prasītu ielaistas slimības ārstēšana. Lai gan mēdzam aizbildināties, ka pārbaudes un ārsta vizīte prasa laiku – tas diez vai ir salīdzināms ar nedēļām un mēnešiem ilgu slimošanu.

Viens no galvenajiem profilakses ieguvumiem ir ne vien mūža ilguma pagarināšana, bet, kas vēl jo svarīgāk – dzīves kvalitātes uzturēšana. Ne velti senioru lielākās bailes parasti saistās ar veselības pasliktināšanos, kas dažkārt var nozīmēt arī neatkarības zaudēšanu, nonākot savu tuvinieku aprūpē.

Sirds slimību profilakses metodes darbojas 

Labā ziņa ir tā, ka sirds, asinsvadu slimību un citu hronisku saslimšanu risku varam būtiski samazināt, dzīves laikā ievērojot dažus vienkāršus nosacījumus. Kā to pierāda arī neskaitāmi pētījumi, sirds un arī kopējo veselības stāvokli palīdz uzlabot:

1. Smēķēšanas atmešana. Cigaretes ir viens no galvenajiem sirds slimību riska faktoriem. Ķīmiskās vielas, ko ieelpo smēķēšanas laikā, izraisa sirds un asinsvadu bojājumus un pangu jeb plātnīšu nogulsnēšanos uz asinsvadu sieniņām, veicinot asinsvadu sašaurināšanos, kas savukārt samazina skābekļa daudzumu asinīs. Smēķēšana vairāk par 20 cigaretēm dienā var palielināt mirstību no sirds slimībām gandrīz par 50%.

2. Regulāras fiziskās aktivitātes. Vingrošana un citas fiziskās aktivitātes palīdz uzturēt ne vien veselību svaru, bet arī mazināt stresu un uzlabot sirds veselību. Lai nodrošinātu pozitīvu ietekmi uz veselību, ieteicams veikt vismaz 150 minūtes vidējas intensitātes aerobo vingrojumu nedēļā.

3. Uzturs, ko novērtēs tava sirds. Uzturs, kas bagāts ar augļiem, dārzeņiem, pilngraudiem, liesām olbaltumvielām un veselīgiem taukiem, var palīdzēt samazināt sirds slimību risku. Nepiesātinātās taukskābes (labie tauki), ko satur, piemēram, linsēklu, olīvu, rapšu, saulespuķu, valriekstu, zivju eļļas, tiek uzskatītas par veselīgām, jo piedalās šūnas apvalka veidošanā un bioloģiski aktīvu vielu sintēzē, kā arī samazina holesterīna līmeni asinīs. Turpretī no apstrādātiem produktiem un pārtikas, kas satur augstu tauku daudzumu, vajadzētu atteikties.

4. Stresu ir jākontrolē! Hronisku stresu negatīvas ietekmes ziņā uz cilvēka veselību diemžēl var pielīdzināt smēķēšanai un augstam asinsspiedienam. Pastāvīgs stress ir saistīts ne vien ar lielāku aktivitāti smadzeņu rajonā, kur notiek emociju apstrāde, bet arī ar palielinātu sirds un asinsrites slimību attīstības iespējamību. Stress palielina sirdsdarbības ātrumu, paaugstina asinsspiedienu un stresa hormonu izdalīšanos. Tas viss rada lielāku slodzi sirdij, kas var būt bīstami. Svarīgi atrast savu paņēmienu – meditāciju, dziļo elpošanu, jogu, pastaigas u.c., kas to palīdz kontrolēt.

5. Uz miega rēķina laiku taupīt nedrīkst! Pieaugušam cilvēkam veselīgam un pilnvērtīgam miegam jāatvēl vismaz septiņas, astoņas stundas dienā. Miega trūkums vai tā traucējumi veicina augstu asinsspiedienu, kas ir sirds slimību riska faktors. Vēl jo svarīgāk – neregulārs miega grafiks var gandrīz divkārt paaugstināt risku saslimt ar sirds slimībām salīdzinājumā ar regulāru miega režīmu.

6. Asinsspiediena un holesterīna kontrole. Augsts asinsspiediens un augsts holesterīna līmenis ir galvenie sirds slimību riska faktori, jo bojā asinsvadus, samazinot asinsplūsmu un skābekļa piegādi, un galu galā novājinot sirdi.

7. Alkohols – tikai ar mēru! Pārāk liels alkohola patēriņš var paaugstināt asinsspiedienu un veicināt citas veselības problēmas.

Holesterīna mērīšana: vai tas ir svarīgi?

Starp iepriekš minētajiem faktoriem ir īpaši svarīgi pievērst uzmanību holesterīna līmeņa kontrolei. Holesterīns, kas ir viena no divām taukvielām, kas sastopamas dzīvnieku produktos un cilvēka ķermenī, ir viens no galvenajiem faktoriem sirds un asinsvadu slimību attīstībā. Tas veicina aterosklerozes procesu, kurā holesterīns nogulsnējas uz asinsvadu sieniņām, sašaurinot tos un palielinot sirds slimību risku, ieskaitot infarktus un insultus. Holesterīna līmeņa samazināšana līdz zemam līmenim ir atzīta par efektīvu veidu, kā pasargāt no sirds un asinsvadu slimībām. Tāpēc ārsti uzskata, ka augsts holesterīna līmenis, ko neārstē, ir tikpat bīstams kā dzīve uz pulvera mucas, jo paaugstināts holesterīna līmenis bieži nerada simptomus.

Kopš pagājušā gadsimta otrās puses speciālisti ir intensīvi pētījuši holesterīna ietekmi uz veselību, un pēdējā laikā ir mainījusies izpratne par holesterīna normām un ideālo līmeni. Tagad uzskata, ka tas būtu jāuztur ievērojami zemāk nekā agrāk domāts. Šo viedokli pamato ar to, ka šūnu nepieciešamība pēc holesterīna ir ļoti maza un holesterīna trūkums nav novērojams pat ar ļoti zemu holesterīna līmeni asinīs.

Holesterīna analīzes

Holesterīna normas skaidrojums: ko vajadzētu zināt?

Lai samazinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, ir būtiski pievērst uzmanību zema blīvuma lipoproteīnu līmenim (ZBL), ko nereti dēvē par “slikto” holesterīnu. Analizējot kopējo holesterīna līmeni, nereti sliktajam holesterīna līmenim netiek pievērsta vajadzīgā uzmanība. Taču tas ir ārkārtīgi svarīgs rādītājs, kam jāseko līdzi un kas nedrīkstētu vairākkārt pārsniegt normu.

Atsaucoties uz 2021.gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām normāli holesterīna rādītāji ir sekojoši:

Kopējais holesterīns (KH)zem 5 mmol/l
Triglicerīdi (TG)zem 1,7 mmol/l
Zema blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ZBL)zem <3.0 mmol/L
Pacientiem, kuriem iepriekš konstatēts zems vai mērens riskszem <2.5 mmol/L
Pacientiem, kuriem iepriekš konstatēts augsts riskszem <2.0 mmol/L
Pacientiem, kuriem iepriekš konstatēts ļoti augsts riskszem <1.8 mmol/L
Augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ABL):
sievietēmvirs 1,2 mmol/l
vīriešiemvirs 1,03 mmol/l

ZBL optimālie līmeņi atbilstoši kardiovaskulārā riska pakāpei

Kardiovaskulārā riska pakāpi individuāli katram pacientam veic ģimenes ārsti. Starp tiem riska faktoriem, kurus pacients var ietekmēt, novērst un kontrolēt ir paaugstināts asinsspiediens, augsts holesterīna līmenis, liekais svars, mazkustīgums, neveselīgs uzturs, smēķēšana, alkohola lietošana un ilgstošs stress. Asinsvadu slimību riska faktori, kurus mēs varam nevaram novērst ir vecums, dzimums un iedzimtība.

Ārsti norāda, ka ir būtiski kontrolēt holesterīna līmeni ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Holesterīna līmeņa rādītāji palīdz vecākiem novērtēt bērna dzīvesveidu un ir īpaši svarīgi, ja kādam no vecākiem vai tuvākajiem radiniekiem ir bijusi agrīna sirds un asinsvadu slimība vai augsts holesterīna līmenis.
Kamēr vien dzīvojam, mūsu mūžīgais dzinējs ir sirds – tā ir jāsargā un jālolo jau kopš jaunības, lai novecot varam mierīgi!

Pierādīta efektivitāte normālam holesterīna līmenim – AteroLip® complex caps!

Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī izvēlies dabas vielu kompleksu AteroLip® complex caps . Tā sastāvā ir dabīgais statīns monakolīns K , kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, niacīns un vitamīns B12. Sastāvā esošais kurkumas ekstrakts palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību. AteroLip® complex caps ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā! Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā. Izdevīgākais piedāvājums Lotos Pharma mājas lapa www.lotos-pharma.com.

Aterolip complex

Foto: Publicitātes