Psoriāze: kā sadzīvot un mazināt psoriāzes simptomus?

Psoriāze

Sarkani apaļi vai ovālas formas plankumi uz ķermeņa un galvas ādas, ko klāj sausas ādas plēksnītes. Tā visbiežāk izpaužas psoriāze – slimība, kas var piemeklēt jebkuru cilvēku un jebkurā vecumā. Statistika rāda, ka Eiropas Savienības valstīs ar to slimo pat katrs desmitais. Diemžēl šo tik izplatīto slimību joprojām pavada informācijas trūkums, sabiedrības aizspriedumi un pacientu vidū arī pašapziņas problēmas ādas izskata dēļ. Medikamentu, kas spētu psoriāzi izārstēt pilnībā un uz visiem laikiem, nav, un pacientiem ar to jāsadzīvo visu mūžu. Taču labā ziņa ir tā, ka psoriāzi iespējams veiksmīgi kontrolēt ar profilaksi, pareizu ādas kopšanu un dzīvesveida korekcijām.

Kas īsti ir psoriāze?

Psoriāze ir hroniska autoimūna slimība, kas rada būtiskas izmaiņas daudzās organisma sistēmās. Taču uz ādas to var atpazīt pēc sarkanīgiem pleķīšiem, ko klāj baltas, pelēkas vai sudrabainas ādas plēksnītes. Vizuāli tās nereti līdzinās zvīņām – viens no iemesliem, kāpēc psoriāzi tautas valodā mēdz dēvēt arī par zvīņēdi. Izsitumi visbiežāk koncentrējas elkoņu un ceļgalu apvidū, galvas matainajā daļā, taču var parādīties teju jebkur uz ķermeņa – muguras, rokām, kājām, sejas un pat ausīm.

Atkarībā no psoriāzes tipa plankumi ir vairāk vai mazāk plaši, pilnīgi sarkani vai klāti ar biezām, baltām un sausām zvīņām. Psoriāzes skartās zonas ir niezošanas vai pat sāpīgas. Daļa cilvēku, kuri paši ar psoriāzi neslimo, baidās no cieša kontakta ar cilvēku, kam ir psoriāze, taču velti – psoriāze nav lipīga un to nevienam tālāk ciešu kontaktu ceļā nodot nevar.

Psoriāze

Kāpēc āda lobās?

Psoriāzes izsitumu rašanās ir saistīta ar ādas virsējo slāņu šūnu – keratinocītu paātrinātu un nekontrolētu dalīšanos imūnās sistēmas ietekmē. Vienkāršiem vārdiem runājot, imūnā sistēma sūta nepareizus signālus, kas liek ādas šūnām augt pārāk ātri. Normāli šis process cilvēka organismā aizņem aptuveni mēnesi, taču psoriāzes gadījumā – mazāk par nedēļu. Rezultātā vēl nenobriedušās ādas šūnas krājas ādas virspusē, veido sausu slānīti un lobās. Āda skartajos apvidos zem “zvīņām” ir apsārtusi un iekaist.

Šādi ādas plankumi ir tikai slimības ārējās izpausme. Psoriāze ir autoimūna slimība, kas nozīmē, ka tajā iesaistīta cilvēka imūnā sistēma, kas uzbrūk pašas organismam. Daļai psoriāzes slimnieku laika gaitā attīstās arī atrīts – sāpes un iekaisums locītavās. Psoriātiskais atrīts var skart jebkuru locītavu, taču biežāk tie ir kāju un roku pirksti, plaukstas locītavas, ceļi un mugurkauls.

Ņem vērā! Psoriāzes un artrīta attīstība ne vienmēr norit, kā pēc grāmatas! Dažkārt sāpes locītavās var piemeklēt vēl pirms psoriāzes simptomiem. Jāatceras, ka locītavu iekaisumu nedrīkst ignorēt – artrītam progresējot, locītavas pastiprināti dilst un, iekaisumu ilgstoši neārstējot, var deformēties.

Gan pārmantota, gan ārēju faktoru provocēta

Psoriāzes rašanās var būt gan ģenētiska, gan attīstīties dzīves laikā dažādu ārējo faktoru iedarbībā. Tomēr tiešā veidā psoriāze parasti netiek pārmantota – bērni no vecākiem manto tikai noteiktus gēnus, kuri mijiedarbībā ar ārējās vides faktoriem dažkārt izpaužas. Mediķiem joprojām nav līdz galam skaidrs, kāpēc daļai cilvēku šī slimība attīstās, kamēr citiem ne.

Biežākie faktori, kas var veicināt gan psoriāzes sākotnējo attīstību, gan uzliesmojumus ir:

– Vielmaiņas traucējumi un liekais svars;
– Ilgstošs stress;
– Noteiktu medikamentu lietošana, piemēram, beta blokatori un litija preparāti;
– Kaitīgi ieradumi – alkohola un tabakas lietošana;
– Ādas bojājumi – traumas, grieztas brūces vai apdegumi;

Sezonāla vai ar nemainīgu norisi

Psoriāzes uzliesmojumi pacientus bieži piemeklē gada tumšajā laikā, kad ir mazāk saules, un organismā – mazāk D vitamīna. Taču ne vienmēr! Daļai pacientu slimība norit, neatkarīgi no gadalaika, vai asāk izpaužas tieši gada siltajā gadalaikā – vasarā.

Bīstamā nieze

Psoriāzei ir daudz izpausmju un formu, taču biežāk sastopamā ir tā dēvētā plēkšņainā psoriāze. Tā sākas ar nelieliem, sarkaniem plankumiem, kas pakāpeniski saplūst un kļūst arvien lielāki. Plankumos veidojas biezas, sudrabbaltas, sausas zvīņas. Apakšējos slāņos šīs zvīņas turas cieši viena pie otras.

Šie psoriāzes perēkļi var veicināt intensīvu niezi, kurai grūti pretoties. Taču ir ļoti svarīgi izturēt un sausās ādas zvīņas nekasīt un neknibināt: kasoties tiek nokasīts zvīņu slānis, sarkanais plankums tiek savainots un var pat sākt asiņot. Kasīšanās palēnina sadzīšanu un psoriāzes uzliesmojuma novēršanu. Ideālā gadījumā zvīņām ir jāļauj nolobīties un nokrist pašām, bet cilvēkiem estētisku apsvērumu dēļ nepatīk skartās ādas izskats un lobīšanās.

Kā psoriāzi ārstē?

Psoriāzes ārstēšanai, atkarībā no skartā apvidus un citiem faktoriem, ir pieejams ne mazums līdzekļu. Taču tā ir terapija, kas mazina simptomus, bet neizārstē pašu slimību un negarantē, ka ādas bojājumi neparādīsies no jauna vai citā ķermeņa vietā.

Pēkšņa vai dzīves laikā iemantota psoriāze ir brīdinājuma signāls, ka tev varētu būt cinka deficīts, vairāk lasi šeit To, vai tev ir cinka nepietiekamība organismā vai varbūt par deficīts, vari pārbaudīt, veicot asins analīzes.

Psoriāzes ārstēšanas līdzekļus var iedalīt:

  • Uz ādas lietojamie līdzekļi, kas veicina sabiezējušo ādas šūnu atdalīšanos, mazina iekaisumu un niezi. Atkarībā no psoriāzes perēkļu atrašanās vietas, tie ir krēmi, emulsijas, šķīdumi vai šampūni.
  • Iekšķīgi lietojami  medikamenti. Ja psoriāzes skartais ādas apvidus ir liels un grūti pakļaujas ārstēšanai, ārsts var nozīmēt arī medikamntus. Smagākos gadījumus psoriāzi ārstē arī ar kortikosteroīdu injekcijām.

Psoriāzes uzliesmojumu biežuma un intensitātes mazināšanā ļoti svarīga ir arī profilakse – sabalansēts uzturs,  pietiekošas fiziskās aktivitātes un ikdienas stresa mazināšana. Vēlams atteikties no balto miltu izstrādājumiem, produktiem, kas satur lielu daudzumu cukura un no asiem ēdieniem. Ieteicams samazināt arī kafijas un šokolādes patēriņu.

Atceries! Psoriāzes pacientu āda bieži vien ir sausa, trausla un jutīga arī tad, kad izsitumu un uzliesmojuma nav. Tādējādi profilaktiski būtisks faktors ir arī pareiza un saudzīga ādas kopšana, attīrīšana un mitrināšana. Lai ādu pilnvērtīgi attīrītu, ieteicams katru dienu iet dušā vai vannā. Jālieto ārstnieciskā kosmētika,  speciāli psoriāzei paredzēti geli vai šampūni, kas ādu saudzīgi attīrīs no zvīņām, mazinās apsārtumu un niezi, pārklās ādu ar lipīdiem un atjaunos tās mikrobiomu. Mazgājoties nedrīkst skartos rajonus pastiprināti berzt, jo tas vēl vairāk ievainos sakaisušo ādu.

Laba izvēle!

Francijas dermatoloģiskās laboratorijas Ducray Kertyol P.S.O. šampūns – daļa pacientu, kuriem psoriāze skārusi galvas mataino daļu, nevēlas lietot krēmus un citus līdzekļus, kas matus satauko. Šādos gadījumos galvas ādas atbrīvošanai no psoriāzes zvīņām talkā nav speciālizēti šampūni, kas vienlaikus gan atbrīvo galvas ādu no nepatīkamajām plēksnītēm, gan mazina apsārtumu un niezi. Produkta sastāvā ir mikronizēts sērs un salicilskābe, kas samazina zvīņu biezumu un dziedē plaisiņas; ihtiols – palīdz ātri nomierināt kairinājumu, apsārtumu un niezi. Šo šampūnu var droši lietot arī kombinācijā ar citiem dermatoloģiskajiem līdzekļiem, psoriāzes simptomu mazināšanai un profilaktiski.

Ducray Mitrinošs ķermeņa balzāms, ko var lietot profilaktiski ikdienā, gan uzliesmojumu laikā. Tā sastāvā esošās vielas palīdz uzturēt optimālu ādas mitruma līmeni, kā arī mazina apsārtumu, kairinājumu un niezi. Balzāma kūstošā tekstūra ātri iesūcas un neatstāj traipus uz apģērba.

Ducray Koncentrāts – krēms, kas palīdz samazināt lokālus psoriāzes bojājumus uz ķermeņa ādas (elkoņi, ceļi, papēži) un galvas matainajā daļā. Tās sastāvā ir virkne vērtīgu sastāvdaļu:
– Mikronizēts sērs – keratīna izstrādes galvenā sastāvdaļa, kas samazina ādas slāņa noārdīšanos un ādas plaisāšanu;
– Glikolskābe – pastiprina sēra iedarbību un normalizē ādas stāvokli;
– Kertiols – mazina kairinājumu un apsārtumu;
– Glicerīns – mīkstina, mitrina ādu.

Šis ir biezāks, intensīvākas iedarbības līdzeklis, ko lieto uz psoriāzes skartajām vietām. Krēmu uz ādas uzklāj divas reizes dienā, ļauj 20 minūtes iesūkties un, ja nepieciešams, lieko var noskalot ar tīru ūdeni. Līdzekli var lietot arī galvas ādai, piemēram, uz nakti, lai no rīta galvas ādu attīrītu ar piemērotu šampūnu.

Foto: Adobe

Lasi par: