Piena sēnīte? Ātri uzveiksi ar jaunāko līdzekli!

Piena sēnītes sievietes

Neizturamā nieze “apakšgalā” sievietēm parasti skaidri vēsta – nelūgtā viešņa, piena sēnīte ir klāt! Un ja tas nav pirmo reizi, sieviete tūlīt steigsies uz aptieku pēc pretsēnīšu līdzekļa, jo piena sēnītes radītais diskomforts pamatīgi sabojā pašsajūtu – lai neteiktu, ka bieži vien ir nepanesams. Taču ir arī divas labās ziņas: pirmkārt, piena sēnīte nav seksuāli transmisīva infekcija, un, otrkārt, tagad ir pieejams jaunākās paaudzes efektīvs līdzeklis pret to!

Tā vairs nav tabu tēma

Tā ir ļoti izplatīta parādība sievietēm, bet viņas pašas reti, kad par to apspriežas. Uzskata, ka apmēram 75% sieviešu – tātad, trīs no četrām jums pazīstamām sievietēm – vismaz reizi mūžā ar to saskaras. Visbiežāk šī lieta attiecas uz dāmām reproduktīvā vecumā – kurām ir mēnešreizes, taču reizēm ar to sastopas arī meitenes, kurām tās vēl nav sākušās, vai kundzītes jau pēc menopauzes.

Kas tas ir?

Vairums sieviešu uzreiz sapratīs, ka runa ir tieši par piena sēnīti! (Pat tik izplatītās urīnceļu infekcijas nav tik bieži sastopamas, turklāt vairāk riskam pakļauj vecākas sievietes.) Piena sēnīte – tā ir maksts infekcija, ko izraisa rauga grupas sēnīte Candida albicans. Šī sēnīte ir viena no maksts normālās mikrofloras iemītniecēm, tā dzīvo arī mums uz ādas, mutē un zarnās. Piena sēnītes izraisīta maksts infekcija jeb vaginālā kandidoze rodas, kad Candida ir pārlieku savairojusies.
Laimīgās, kuras piena sēnīti sajūt tikai reizi mūžā! Bieži vien ar to nākas saskarties ne reizi vien. Gadījumi, kad sievietei piena sēnīte ir četras vai vairāk reizes gada laikā, liecina par atkārtotu infekciju un var norādīt uz lielāku problēmu. Atkārtotas piena sēnītes cēlonis nav zināms. Daži faktori var palielināt piena sēnītes attīstības risku, taču īstais cēlonis katrai sievietei visticamāk būs atšķirīgs.

Kā vispār var saslimt ar piena sēnīti?

Ārsti uzskata, ka piena sēnītes “pārprodukciju” kopumā izraisa izmaiņas organismā, tostarp hormonu līdzsvara zudums, kas ietekmē imūnsistēmu un sēnīšu līmeni, padarot mūs uzņēmīgākas pret infekcijām. Ir vairāki piena sēnītes cēloņi un izraisītāji, taču pastāv lielāks risks saslimt ar piena sēnīti, ja sievietei:

  • ir grūtniecība,
  • nesen lietojusi antibiotikas,
  • ir kāda hroniska kaite (diabēts, HIV u.c.),
  • bijis sekss mēnešreižu laikā,
  • ir alerģija pret biksīšu ieliktnīšiem vai prezervatīviem,
  • lieto nepiemērotus intīmās mazgāšanās līdzekļus,
  • lieto hormonālo kontracepciju,
  • valkā sintētisku un pārāk ciešu apakšveļu u.c.

Nieze, dedzināšana, izdalījumi

Piena sēnītei raksturīgi daži bieži sastopami simptomi, kurus viegli pamanīt un atpazīt. Tomēr jāņem vērā: katrs gadījums ir individuāls, tāpēc maksts infekcijas simptomi var atšķirties, kā arī būt viegli, vidēji smagi vai sarežģītāki.

3 biežākie piena sēnītes simptomi:

1) spēcīga nieze vai pat dedzinoša sajūta maksts apvidū un ārējos dzimumorgānos,
2) biezi, balti, biezpienam līdzīgi izdalījumi bez smaržas,
3) sāpes urinējot un dzimumakta laikā.

Tiesa, šīs sūdzības var būt ļoti līdzīgas daudzu maksts infekciju gadījumā, tāpēc svarīgi pārliecināties, ka niezes un diskomforta cēlonis tiešām ir piena sēnīte, nevis, piemēram, kāda no seksuāli transmisīvajām infekcijām (hlamīdijas, gonoreja, trihomoniāze).

Nereti piena sēnīte tiek sajaukta ar bakteriālo vaginozi – visbiežāk sastopamo maksts saslimšanu. Bakteriālā vaginoze ir maksts iekaisuma veids, ko izraisa bakteriālā infekcija – nevis rauga sēnīte – un kas rodas, ja makstī ir izjaukts mikrofloras dabiskais līdzsvars. Nieze šajā gadījumā var arī nebūt, bet izdalījumi būs pārmērīgi daudz, pelēki vai pelēcīgi balti ar nepatīkamu smaržu, kas var atgādināt zivju smaku.

Abu šo slimību ārstēšanā lieto atšķirīgas zāles, tāpēc svarīgi izvēlēties pareizo ārstēšanu un atjaunot normālu mikroorganismu līdzsvaru.

Kā ārstē piena sēnīti?

Parasti vaginālo kandidozi ārstē ar pretsēnīšu zālēm – perorāla tipa recepšu medikamentiem vai lokāli lietojamiem līdzekļiem vaginālo svecīšu vai krēma formā. Pēdējos tradicionāli tiek izmantotas tādas aktīvās vielas kā, piemēram, klotrimazols vai fentikonazols. Lietojot šīs svecītes, nereti var būt blakusparādības: dedzinoša sajūta makstī, nieze, kairinājums u.tml. Turklāt šos preparātus nedrīkst lietot mēnešreižu laikā.

Taču farmācija atrod aizvien labākus līdzekļus, un Latvijā tagad ir pieejams pirmais jaunākās paaudzes pretsēnīšu preparāts Cagynol. Tās jau ir trešās paaudzes pretsēnīšu zāles, un to aktīvā viela ir sertakonazols. Ar ko tas ir pārāks par citiem pretsēnīšu preparātiem, kas paredzēti kandidozes ārstēšanai?

Sertakonazola priekšrocības:

  • simptomu uzlabošanās un to izzušana ievērojami labāka salīdzinājumā ar klotrimazola un citu aktīvo pretsēnīšu vielu lietošanu, par ko liecina daudzi pētījumi;
  • sēnīšu klātbūtnes izzušana ievērojami labāka – plaša spektra iedarbība, efektīvāks pret visa veida rauga sēnītēm un Gram+ baktērijām.

Cik droša ir Cagynol lietošana?

Cagynoljaunās paaudzes zāles pret piena sēnīti – ir efektīvas un ērti lietojamas. Viss ārstēšanas kurss sastāv no viena vaginālā supozitorija, kuru jāievada dziļi makstī vienu reizi – vakarā, pirms gulētiešanas. Cagynol iznīcina piena sēnīti tieši makstī, neatstājot negatīvu ietekmi uz maksts mikrofloru. Svecīti var lietot arī mēnešreižu laikā, kā arī nepieciešamības gadījumā drīkst lietot grūtnieces. Cagynol nav pretsēnīšu sistēmiskas iedarbības uz kuņģa zarnu traktu, nav blakusparādību lokālas lietošanas dēļ. Šis līdzeklis pret piena sēnīti pieejams aptiekās bez receptes.

Piena sēnīte sievietēm

Negribi piena sēnīti? Ievēro profilaksi!

Taču pirms nonākt līdz ārstēšanai, ir virkne pasākumu un paradumu, ko var ieviest, lai mazinātu risku saslimt ar vaginālo kandidozi.

  • Veselīgs un līdzsvarots uzturs, īpaši pievēršot uzmanību cukura daudzumam diētā – sēnītēm “garšo” cukurs. Ieteicams regulāri uzņemt probiotikas, kas nodrošina mikroorganismu līdzsvaru.
  • Lai novērstu iespējamo infekcijas iekļūšanu makstī, pēc urinēšanas lietojiet tualetes papīru, noslaukot dzimumorgānus no priekšpuses uz aizmuguri. Pēc dušas vai peldes rūpīgi nosusiniet intīmo zonu. Un izvairieties no maksts iekšpuses skalošanas.
  • Atturieties no intīmās zonas kopšanas līdzekļu lietošanas, kuri satur ķīmiskas smaržvielas (aromatizētas dušas želejas, ziepes, vannas putas, tualetes papīrs, tamponi u.c.).
  • Regulāri mainiet intīmās higiēnas līdzekļus (higiēnas ieliktnīšus un tamponus).
  • Valkājiet apakšveļu, kas izgatavota no kokvilnas vai citām dabīgām šķiedrām, kas ir gaisu caurlaidīgas. Mazgājiet apakšveļu augstas temperatūras režīmā.
  • Izvairieties no ciešu, apspīlētu drēbju, sevišķi bikšu, valkāšanas, kas var uzturēt dzimumorgānu apvidu siltu un mitru.

Saņemiet tūlītēju ārsta konsultāciju attālināti – čata vai video veidā! Lejuplādējiet lietotni MyEmerg – ārstu konsultācijas

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai. Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma.

​​​​​​​LVCAGYN/2024/08/05

Foto Adobe