Grubuļainā āda, apelsīna miziņas efekts – tik nīstajam celulītam ir ne mazums nosaukumu. Statistika rāda, ka celulīts kādā dzīves posmā skar pat 80-90% sieviešu un dažkārt arī vīriešus. Celulīts var attīstīties jebkurā vecumā un ir maldīgi domāt, ka tas skar tikai cilvēkus ar lieko svaru. Visbiežāk tas koncentrējas uz augšstilbiem un sēžas zonā, taču var attīstīties arī uz muguras un vēdera. Kas veicina celulīta rašanos, kā ar to cīnīties un kā talkā var nākt mūsdienīgi ādas kopšanas līdzekļi mājas lietošanai, konsultē pieredzējusi kosmetaloģe Ginta Ustinova.
Kas ir celulīts?
Celulīts ir nepareizas formas taukaudi, kas veidojas tauku uzkrāšanās un lokālu iekaisuma procesu rezultātā, uzkrājot sevī un starpšūnu telpā lieko šķidrumu un dažādas toksiskas vielas. Palielinātās tauku šūnas nospiež asins un limfas ķermenīšus, bloķējot ādā un zemādas šūnās vitālo ķermeņa šķidrumu pārvietošanos. Veidojas sava veida apburtais loks: bloķēta limfātiskā attece, toksīni neļauj notikt vielu apmaiņas procesiem, kā rezultātā tauku šūna vēl vairāk palielinās un vēl vairāk bloķē limfātisko atteci. Tas viss izjauc ādas šķiedru struktūru un veidojas apelsīna miziņa jeb celulīts.
Tauku šūnu slānīti norobežo sava veida režģis jeb ādas saistaudi, elastīns un kolagēns. Kad deformētās tauku šūnas kļūst pārāk lielas un to ir pārāk daudz, tās izjauc šo saistaudu struktūru, zemādas tauku kunkulīši izspiežas un ir redzami arī ādas virspusē.
Šis skaidrojums par celulīta rašanos arī pasaka priekšā galveno: cīņa pret celulītu ir komplekss pasākums vairākās frontēs.
Lai efektīvi mazinātu celulītu, ir trīs galvenie uzdevumi:
- Mazināt tauku šūnu apjomu;
- Uzlabot limfātisko un venozo atteci;
- Stiprināt ādas saistaudus un kolagēna sintēzi.
Kas veicina celulīta rašanos?
Celulīta veidošanos var ietekmēt gan ģenētika, gan dabiski novecošanās procesi, kad āda laika gaitā zaudē elastību. Tāpat celulīta problēma bieži attīstās hormonālu izmaiņu un svārstību gadījumā, kā arī sievietēm ar vēnu varikozes problēmu – tā izpaužas kā venozās un limfātiskas atteces traucējumi, un ir viens no celulīta veicinātājfaktoriem.
Tomēr ir virkne citu celulītu veicinošo faktoru, kurus ietekmēt ir mūsu spēkos:
– Nepareizs, nesabalansēts uzturs;
– Mazkustīgs dzīvesveids un sēdošs darbs;
– Pārāk cieša apģērba vai zeķubikšu valkāšana, kas nospiež ķermeni un kavē normālu šķidrumu apmaiņu;
– Kaitīgo faktoru vidū mēdz būt arī ilgstoša augstpapēžu apavu nēsāšana – arī tas negatīvi ietekmē asinsriti un limfātisko atteci.
Kā tikt vaļā no celulīta?
Jādomā par dzīvesveida izmaiņām, kas, starp citu, ilgtermiņā uzlabos arī pašsajūtu, fizisko formu un izskatu kopumā:
- Veselīgs, pilnvērtīgs, vitamīniem un nepieciešamajām minerālvielām bagāts uzturs. Vēlams ierobežot kūpinājumu, žāvējumu, balto miltu un nepiesātinātajiem taukiem bagātu produktu lietošanu;
- Sāls un cukura lietošanas ierobežošana. Abas šīs lietas veicina šķidruma aizturi organismā, iekaisuma procesus un tauku uzkrāšanos;
- Alkohola lietošanas ierobežošana – līdzīgi kā cukurs un sāls, arī alkohols veicina šķidruma aizturi;
- Svarīgi ik dienu pietiekamā daudzumā dzert ūdeni – tas nepieciešams gan stiprai un mitrinātai ādai, gan vitālu organisma funkciju nodrošināšanai. Ūdens arī palīdz no organisma izvadīt liekos toksīnus;
- Fiziskās aktivitātes – ļoti svarīgs faktors celulīta mazināšanā, jo uzlabo asinsriti, kas savukārt veicina vielu apmaiņas procesus ādā, palīdz izvadīt toksīnus un mazināt tūsku. Tādā veidā pārraujot celulīta “apburto loku”: tauku šūnas palielināšanos, šķidruma un toksīnu uzkrāšanos starpšūnu telpā un saistaudu režģa sagraušanu.
Padoms! Papildus pareizam uzturam un fiziskajām aktivitātēm, ieteicams kursa veidā lietot kolagēnu. Tas ne tikai uzlabos sejas ādas izskatu, bet ādas stāvokli arī uz citām ķermeņa daļām. Savukārt stingrāka āda nozīmē mazākas celulīta izpausmes. Ne velti vīriešiem parasti nav celulīta – viņus no tā pasargā spēcīgāki saistaudi, kas neļauj deformētajiem tauku šūnu veidojumiem izspiesties ādas virspusē.
Kā talkā nāk efektīvi kosmētiskie līdzekļi
Celulīta mazināšanai svarīgi izvēlēties tādus kosmētisko līdzekļus, kas iedarbojas ne vien uz celulītu veidojošajām tauku šūnām, bet arī stimulē asinsriti, limfātisko atteci un ādas stingrību. Viens no efektīvākajiem dabiskajiem līdzekļiem, kas veicina visu minēto, ir aļģes. Tādējādi daudzi kosmētiķi kā efektīvu līdzekli cīņā ar celulītu iesaka franču kosmētiskas zīmola “Algotherm” zinātnieku izstrādātos produktus, kuru sastāvā ir aļģes un citi jūras augi.
No 80 000 jūrās un okeānos mītošajiem aļģu veidiem, “Algotherm” kosmetoloģijā izmanto aptuveni 40. Aļģes būtībā ir dažādu vērtīgu vielu koncentrāti ar milzīgu aktīvo potenciālu. Jūras ūdenī esošās aļģes kā bioloģiskie sūkļi absorbē dzīvībai svarīgo jūras ūdens kokteili, kurā ir visi cilvēka organismam nepieciešamie elementi – mikroelementi, vitamīni un minerālsāli.
Celulīta mazināšanai no “Algotherm” līdzekļu klāsta piemērotākā ir AlgoSilhouette produktu līnija, kas mājas apstākļos ļauj veikt visus celulīta mazināšanai nepieciešamos soļus: eksfoliāciju, limfātiskās un venozās atteces uzlabošanu, celulīta šķelšanu, ādas tonizēšanu un nostiprināšanu. Optimāla rezultāta sasniegšanai, ieteicams ievērot arī pareizu “AlgoSilhouette” produktu lietošanas secību:
1. Eksfoliācija – AlgoSilhouette eksfoliācijas ziepes ķermenim, pateicoties īpašajai to formai, ne vien atbrīvo ādu no atmirušajām ādas šūnām, bet darbojas arī kā masāžas instruments, stimulējot asinsriti, limfātisko atteci un sagatavojot ādu nākamo produktu uzņemšanai. Pie tam šo ziepju sastāvā pievienotas arī aļģes, kas nostiprina ādu un veicina celulīta tauku šūnu šķelšanu. Šīs ziepes ieteicams lietot 2-3 reizes nedēļā, koncentrējoties uz celulīta problēmzonām.
2. Vēršanās pret celulītu veidojošajām tauku šūnām – AlgoSilhouette slaidinošais serums intensīvai ādas nostiprināšanai un ķermeņa apkārtmēru samazināšanai. Tā sastāvā esošajam Marine Biotech’fit piemīt “maratona efekts” – tas ādas šūnās imitē fizisko treniņu efektu. Tas ir kā sports tūbiņā. Seruma sastāvā esošais kofeīna komplekss novērš tauku šūnu uzkrāšanos un šķeļ taukus, uzlabo asins mikrocirkulāciju ādā, darbojas kā antioksidants, savukārt mentola derivāts atstāj uz ādas patīkamu svaiguma un atvēsinājuma sajūtu. Serumu ieteicams lietot kursa veidā vismaz divas nedēļas – no rīta un vakarā. Papildus tam serumu uz problēmzonām var uzklāt tieši pirms fiziskām aktivitātēm, piemēram, treniņa sporta zālē, kas vēl vairāk palielinās tā iedarbības efektu.
3. Ādas nostiprināšana – mazina celulīta vizuālās izpausmes ādas virspusē. Tam noderēs AlgoSilhouette līnijas nostiprinošais krēms vai atjaunojošā sausā eļļa, kas lieliski nostiprina silueta līnijas, kavē ādas tvirtuma zudumu, stimulē kolagēna sintēzi un atjauno ādas stingrību un elastību. Abu produktu iedarbība ir līdzīga, tāpēc var izvēlēties to, kas labāk patīk pēc konsistences. Gan krēms, gan sausā eļļa acumirklī iesūdzas un neatstāj taukainus nosēdumus. Abus produktus var droši lietot arī citām ķermeņa zonām, piemēram, sausā eļļa ir lieliskas līdzeklis pret strijām grūtniecības laikā vai strauju svara izmaiņu gadījumā, un noder arī ādas nostiprināšanai kakla un dekoltē zonā.
4. Ādas tonizēšana – ne mazāk svarīgs solis cīņā pret celulītu. AlgoSilhouette atsvaidzinošs gēls kājām regulē toksīnu un liekā šķidruma uzkrāšanos, mazina kāju tūsku un noguruma sajūtu. Tā aktīvo sastāvdaļu vidū ir sarkano vīnogu ekstrakts, kas tonizē un aizsargā asinsvadus, kā arī mentols, kas acumirklī atsvaidzina un atslābina nogurušas kājas un mazina tūsku. Produkts unikāls ar to, ka to var smērēt ne tikai uz kājām, bet arī caur zeķubiksēm. Tas darbojas kā lielisks atvēsinošs un atsvaidzinošs līdzeklis gada karstajos mēnešos. Gēlu klāj uz potītēm un apakšstilbiem.
Ņem vērā! Kā papildu līdzeklis celulīta mazināšanai noderīgas ir arī manuālās un aparātprocedūras, taču jāatceras, ka tās nav brīnumlīdzeklis, un ilglaicīgam un noturīgam rezultātam jākombinē ar ādas kopšanas līdzekļiem mājās, fiziskajām aktivitātēm un pareizu uzturu.
Foto: Adobe