To, ka sekss ir zāles pret pilnīgi visām vainām, droši apgalvot nevar, taču tas viennozīmīgi pozitīvi ietekmē gan sievietes emocionālo labsajūtu, gan arī veselību kopumā. Izrādās seksuālajai apmierinātībai ir cieša saistība pat ar dažādu slimību attīstības risku. Tiesa, svarīgs aspekts pozitīvo ieguvumu kontekstā ir ne vien seksuālo attiecību regularitāte, bet arī kvalitāte – veselībā un dzīves kvalitātes uzlabošanā būtiska nozīme ir arī orgasmam. Par sievietes itin sarežģīto baudas mehānismu, to, cik svarīgi ir savu ķermeni iepazīt un mest aizspriedumus pie malas, konsultē ginekoloģe un psihoterapeite Gunta Frīdenberga.
Cilvēka seksuālajai labsajūtai ir tieša saistība ar emocijām un fizioloģiju. Seksa trūkums var ietekmēt ļoti dažādi – kāds jūtas nomākts vai dusmīgs, citam tas iedragā pašapziņu. Taču vēl jo svarīgāk ir tas, vai tā laikā gūstam apmierinājumu, un īpaši svarīgi tas ir sievietēm.
Uzbudinājuma laikā asinis pieplūst sievietes mazajam iegurnim, un orgasms palīdz atslābināties un asinīm atplūst. Ja tas nenotiek, rodas stāze – ar laiku tas var radīt tādas sūdzības kā sāpes mugurā vai vēdera lejasdaļā. Tāpēc ir svarīgi, lai sieviete tiktu apmierināta seksuāli. Tāpat apmierinājuma trūkums laika gaitā mazina dzimumtieksmi un var negatīvi ietekmēt pāra attiecības kopumā.
Attiecībā uz slimību attīstības risku, pētījumi liecina, ka regulāra un kvalitatīva seksuālā dzīve pozitīvi ietekmē menstruālo ciklu, kā arī veicina labāku imunitāti, mazinot dažādu slimību risku.
Regulāra seksuālā aktivitāte var palīdzēt uzturēt locītavu veselību un nāk talkā iekaisumu mazināšanā.
Sievietes mēdz tēlot orgasmu, baidoties runāt ar partneri
Diemžēl joprojām pastāv aizspriedumi un tabu tēmas, kas atklātu un veselīgu seksuālo dzīvi ierobežo. Daļai sieviešu par seksu izrunāties ir grūti, it īpaši, ja tas skar jautājumus par orgasmu: nespēja pateikt skaļi, uzsākt sarunu vai atzīties partnerim, ka nejūtas līdz galam labi. Sievietes dažkārt orgasmus mēdz notēlot, bet patiesībā tā nebūt nav laba ideja: maldinot partneri, viņš turpinās tāpat, domājot, ka viss ir kārtībā un darbojas. Apburtais loks tādējādi turpinās: kļūst arvien grūtāk pateikt, ka patiesībā tu dotu priekšroku kaut kam citam. Pamatoti vai ne, bet bailes par to, ka teiktais kaitēs vīrieša pašapziņai, ierobežo sievietes brīvību izteikt savas vēlmes un vajadzības.
Iespējams, labs veids kā uzsākt sarunu ar partneri, ir mest visu kautrību pie malas un pašai sev nodefinēt, kas guļamistabā īsti patīk, kas visvairāk patīkami uztrauc vai kuras zonas ir pieskārieniem jutīgākās. Kad tas darīts, saruna ar partneri kļūs vieglāka, jo varam sniegt vērtīgas norādes, piemēram, man ļoti patika, kā tajā reizē tu man pieskāries tur, vai darīji to, tādējādi sarunu ar partneri realizējot ar iedrošinošiem paņēmieniem.
Tas kas derēs vienai, nederēs visām
Sievietes baudas mehānisms ir ļoti individuāls un cieši saistīts arī ar atšķirīgu jutīgumu dažādās erogēnajās zonās. Klitors ir visjūtīgākā erogēnā zona praktiski visām sievietēm, un tas tiek uzskatīts par galveno stimulācijas vietu baudas gūšanai. Tomēr, sievietei var būt arī citas erogēnas zonas, piemēram, auss, kakls, gūžu iekšpuse utt. Šī iemesla dēļ ir svarīgi, lai partneris labi iepazītu savu partneri un saprastu, kādas zonas viņai ir visjutīgākās.
Daudz šķēpu lauzts arī par tā dēvēto G – punktu, – fizioloģiski tas ir nervu pinums maksts iekšienē, kas daļai sieviešu ir izteiktāki jutīgs, citām – mazāk. Tāpēc tas, vai stimulējot G-punktu, notiks orgasms, ir atkarīgs no individuālajām īpatnībām. Tāpat vērtīgi ņemt vērā, ka lielākajai daļai sieviešu klitora kairinājums ir nepieciešams, lai sasniegtu orgasmu arī klasiskā dzimumakta laikā.
Sievietes baudas recepte nav viena un var mainīties atkarībā no dzīves posma, hormoniem un citiem faktoriem. Ir situācijas, piemēram, pēc dzemdībām vai menopauzē, kad sievietei var būt nepieciešama papildu stimulācija vai palīglīdzekļi, lai sasniegtu baudu.
Tāpat negatīvu ietekmi uz libido un baudu var atstāt arī pastāvīgs stress, jo tas negatīvi ietekmē hipofīzi, kas kontrolē virsnieru dziedzeri, vairogdziedzeri un olnīcas. Stresa laikā izdalās hormoni adrenalīns un kortizols, ko izdala virsnieru dziedzeri. Adrenalīns palielina sirdsdarbības ātrumu un asinsspiedienu, savukārt kortizols regulē glikozes vielmaiņu un nomāc imūnsistēmu. Kad stresa kortizola līmenis ilgstoši paaugstinās, mūsu dzimumhormoni tiek nomākti, pazeminot libido. Savukārt sekss ir viens no faktoriem, kas palīdz cīņā ar stresu un depresiju.
No svara ir arī priekšspēle un tās ilgums, kas katrā situācijā un katrai var būt atšķirīgs. Tā kā vīrieši kulmināciju seksa laikā parasti sasniedz vieglāk un ātrāk, galvenajai tempa diktētājai jābūt tieši sievietei. Dažkārt sievietei, lai pietiekami uzbudinātos pietiek ar nieka piecām minūtēm, dažkārt vajadzīga pusstunda, un tas nav nekas neparasts.
Kas var palīdzēt baudas gūšanai?
Iespējams, vēl viena tabu tēma, bet laiks atzīt, ka guļamistabā, savas baudas izzināšanai un bagātināšanai varam likt lietā arī personiskās masāžas ierīces, ko var izmantot gan abi partneri kopā, gan sieviete vienatnē, lai labāk atklātu, kas patīk vislabāk. Šīs ierīces dod sievietei iespēju pašai izprast savas vēlmes, kā arī gūt jaunas atziņas par savu ķermeni, kas palīdz tālākā komunikācijā ar partneri. Tāpat tās var nākt talkā, lai sasniegtu lielāku uzbudinājumu pirms paša akta, vai pēc tā, ja sieviete orgasmu nav guvusi.
Izvēloties personisko masāžas ierīci, ļoti svarīgs faktors ir tās kvalitāte, izcelsme un sertifikācija. Materiālam ir jābūt drošam ķermenim un hipoalerģiskam – tāds ir mīkstais medicīniskais silikons.
Seksualitāte ir dabiska un skaista sastāvdaļa mūsu dzīvē, un ir vērts to iepazīt un izbaudīt, cienot un ievērojot gan savas, gan partnera vēlmes. Kā nekā teiciens: laimīga sieva – laimīga visa dzīve, nav bez pamata!
Photo: Adobe