Agrā pavasarī pie mums, Latvijā, teju katrs tecina kļavu un bērzu sulas vai no rīta skrien uz tuvējo tirdziņu pakaļ svaigas sulas pudelei. Kas koku sulās labs?
SĀKUMS LABAM IERADUMAM
“Pavasarī ir vairākas nedēļas, kad katru dienu ierastā ūdens vietā tev ir iespēja izdzert tikpat lielu daudzumu atsvaidzinošas un veselīgas koku sulas. Tikai nevajag pārspīlēt, pietiks ar 1,5-2 litriem dienā. Tiem, kas ikdienā nedzer pietiekami daudz, koku sulu laiks var kļūt par labu pamudinājumu pieradināt sevi ik dienas izdzert ieteicamos 1,5 litrus šķidruma,“ atzīst uztura speciāliste Liene Sondore, “Rīgas 1.slimnīca, poliklīnika Šarlotes” .
ATSLODZES DIENĀM
Bērzu un kļavu sulā pamatā ir aptuveni 90 procenti dzīvais koku ūdens un cukuri. Litrā bērzu sulas cukurs ir aptuveni 7 grami jeb tējkarote ar kaudzi, paku sulās litrā ir aptuveni 20 tējkarotes cukura. Tātad bērzu sulā uz 100 ml vidēji būs tikai 3-5 kilokalorijas. Tas ir maz, tāpēc koku sulas droši var lietot tie, kas satraucas par liekajiem kilogramiem. Kļavu sulas ir nedaudz saldākas par bērzu sulām.
VESELĪBAI
Koku sulās ir arī mangāns, cinks, kalcijs, magnijs, dzelzs, cinks, fosfors, kālijs, cukurs, fermenti, fitoncīdi un citas vērtīgas vielas. To gan sulās nav daudz, bet tu vari nošaut divus zaķus reizē – palutināt sevi ar glāzi zaļā kokteiļa: tālu prom no šosejas saplūc pirmās zaļās koku lapiņas un pumpurus, kuros ir daudz vitamīnu un minerālvielu, pievieno kādu augli un ūdens vietā pielej bērzu vai kļavu sulu. Visu sablendē.
SKAISTUMKOPŠANAI
Koku sulas kopš seniem laikiem tiek izmantotas arī skaistumkopšanā, ar tām var skalot seju, matus. Sulu var sasaldēt un atsvaidzināt sejas ādu ar saldētiem sulas kubiciņiem.
ATSPIRDZINĀJUMAM VASARAS SVELMĒ
Sulas salej tīrās stikla pudelēs, saraudzē un noglabā vēsā vietā. Lai sulas pareizi rūgtu, vajadzīgs papildus mazliet cukurs un vielas, kas satur rauga sēnīti. Tāpēc vienkāršākā recepte ir – burkā iemet vairākas rozīnes, upeņu zariņu, pievieno arī rudzu maizes garoziņu. Kad pāris dienas raudzēšanas process ir galā, burkas liek glabāties vēsumā, vienmērīgā temperatūrā. Rūgšanas procesā rodas ogļskābā gāze, kas pasargā no pārmērīgas sarūgšanas un no duļķu veidošanās. Vasaras svelmē tas būs veldzējošs dzēriens, turklāt kā visi raudzēti produkti, tās ir arī probiotiķis.
ŅEM VĒRĀ
- Pildi koku sulas tīrās stikla burkās. Nelej tās lietotās, deformētās plastmasas pudelēs, kuras izdala kaitīgas vielas.
- Ja trauks ir netīrs, sulā var savairoties daudz mikroorganismu. Sterilizēta stikla burka ir labākais trauks sulai.
Nedrīkst tecināt sulas no koka, kas atrodas blakus piesārņojuma avotiem, piemēram, šosejas vai pilsētā, jo tāda sula var saturēt toksiskus elementus no apkārtējās vides.
- Ja sulas dzer par daudz, var veidoties tūska.
- Ja pārspīlē ar sulu dzeršanu, no organisma var izskalot tam nepieciešamās minerālvielas.
- Ja bērzu sulas dzersi ļoti daudz, var sākt sāpēt galva, mākt nogurums. Šādi simptomi, protams, var būt no daudz kā, bet arī no pārlieka mangāna daudzuma uzņemšana ar bērzu sulu.
- Ja tu lieto zāles un tev ir hroniskas slimības, konsultējieties ar savu ārstu par sulu dzeršanu un to iedarbību uz organismu.
Bērzu sulas brīnumainas pārvērtības tavā organismā neradīs, taču tās būs veselīgs papildinājums ikdienas uzturam, labs produkts, lai dažādotu ēdienkarti. Labākā veselības recepte ir un paliek – ikdienā lietot veselīgu un sabalansētu uzturu un vairāk kustēties.
Foto: Adobe