Medicīnas sasniegumu un dzīvesveida izmaiņu dēļ dzīves ilgums pēdējo 100 gadu laikā teju dubultojies. Tomēr ikviens novecojot saskaras ar izmaiņām – fiziskās veselības pasliktināšanos, kā arī novecošanas garīgajiem un sociālajiem aspektiem. Anti-Aging filozofijas mērķis ir ne tikai attālināt novecošanos, bet arī ļaut seniora gadus izdzīvot cieņpilni un ar augstu dzīves kvalitāti. Lielu lomu tajā spēlē ārsts – geriatrs. Ar vērtīgiem padomiem gan senioriem, gan viņu ģimenes locekļiem dalās VC4 un Anti-Aging Institute geriatrs, Profesors, Dr. habil. med., Jānis Zaļkalns.
Gerontoloģija ir multidisciplināra medicīnas nozare, kas nodarbojas ar vecāku cilvēku ārstēšanu jeb to, kuriem ir 65+. Līdz ar gadiem cilvēka ķermenī notiek izmaiņas bioķīmiskā, molekulārā, imunoloģiskā līmenī, un tas prasa īpašas rūpes. Gluži kā par bērnu ārstēšanu rūpējas īpaši specializēts ārsts – pediatrs, arī geriatra galvenais uzdevums ir rūpēties par seniora dzīves kvalitāti, ņemot vērā pacienta vecumu un tā radīto izmaiņu kopumu, ne tikai ārstēt atsevišķas slimības un simptomus.
Raksturīgākās slimības senioru vecumā:
– Sirds un sirds asinsvadu slimības, paaugstināts asinspiediens;
– Onkoloģiskās slimības;
– Insults un tā sekas;
– Kaulu un locītavu slimības, artrīts, osteoporoze;
– Diabēts;
– Demence, kognitīvi apziņas un uztveres traucējumi, atmiņas pasliktināšanas;
– Redzes un dzirdes pasliktināšanās;
– Depresija.
Pie ārsta ir jāvēršas, pamanot pārmaiņas savā ķermenī, uztverē, prātā un atmiņā, sastopoties ar sāpēm kādā ķermeņa daļā. Jebkuras slimības sekmīgā ārstēšanā laika faktors parasti ir izšķirošs.
Īpaši svarīgi tas ir senioriem, kuru veselība ar gadiem paliek trauslāka – ja jauns cilvēks no kādas kaites var izārstēties sekmīgāk un ātrāk, gadiem ejot arvien vairāk jādomā par preventīvu veselības uzturēšanu un laicīgu ārstēšanu.
Kāpēc tik svarīga geriatra iesaiste?
- Geriatrs var zinoši konsultēt par sociālajām pārmaiņas seniora gados un to psiholoģiskajiem aspektiem. Pārzinot vecāka gadagājuma pacientu psiholoģiju, ārsts māk uzklausīt, dot padomu, iedrošināt.
- Ja cilvēks slimo ar vairākām slimībām un lieto zāles, svarīga medikamentu pareiza dozēšana un sabalansēšana, kas ir grūtāks uzdevums, dodoties pie vairākiem atsevišķiem speciālistiem. Geriatrs uzrauga seniora veselību kopumā un nosaka pareizo medikamentu balansu.
- Proaktīva veselības uzlabošana – ar geriatru var konsultēties par veidiem, kā saglabāt labu veselību, maksimāli attālināt ar vecumu saistītās kaites un veiksmīgi sadzīvot ar esošajām;
- Geriatrs sastāda individualizētu veselības plānu – daudzas veselības problēmas var risināt, veicot nelielas dzīvesveida, ēšanas paradumu korekcijas un cīnoties ar kaitīgajiem ieradumiem;
- Kā nodrošināt labu miegu, kā un cik daudz sportot, kā trenēt atmiņu un kognitīvo funkciju? Geriatrs var konsultēt par visdažādākajiem dzīves kvalitātes uzlabošanas un uzturēšanas spektriem.
Mūsdienu medicīna piedāvā arvien jaunas iespējas, kā diagnosticēt slimības un sadzīvot ar esošajām. Daudzas slimības, kuras savulaik uzskatītas par letālām, mūsdienās ar medikamentu un ārstēšanas palīdzību var veiksmīgi ārstēt vai kontrolēt, saglabājot augstu dzīves kvalitāti. Tādējādi, vecumdienām tuvojoties, jebkuram ir iespēja mērķtiecīgi domāt par veselības saglabāšanu un lielisku dzīves kvalitāti vecumdienās.
Modernas un noderīgas diagnostikas iespējas, kas pieejamas VC4 pacientiem:
- Metabolisma diagnostika – vecāki cilvēki biežāk saskaras ar liekā svara problēmām, ko izraisa pārmaiņas metabolismā vai slimības. Ķermeņa metabolisma izvērtēšana ļauj veikt atbilstošas korekcijas uzturā uzstādīto mērķu sasniegšanai un metabolisma funkcijas uzlabošanai. Vairāk par šo Latvijā unikālo izmeklējumu metodi var uzzināt šeit (https://vc4.lv/jaunumi/visprecizaka-vielmainas-noteiksanas-iekarta-ari-latvija/)
- Ģenētiskie testi slimību risku noteikšanai – testi, kas laikus spēj noteikt paaugstinātus riskus saslimt ar konkrētām slimībām. Tos pārzinot, paveras plašas iespējas slimību atklāt laikus un veikt preventīvas darbības tās novēršanai. Ģenētiskie testi īpaši svarīgi riska grupas pacientiem: ja ģimenē kāds jau slimojis ar onkoloģisku saslimšanu, diabētu, infarktu, insultu, migrēnām, autoimūnām un psihiatriskām saslimšanām vai cietis no paaugstināta vai pazemināta asinspiediena izraisītām veselības problēmām. Vairāk par ģenētisko testēšanu var uzzināt šeit (https://antiaging.lv/raksti/genetiskie-testi-nakotne-bez-bailem)
Geriatra padomi, kā sniegt vērtīgu atbalstu savam radiniekam – senioram?
– Iedrošini saglabāt fiziskās aktivitātes līmeni, aicini kopīgās pastaigās, sportot. Ja nomoka locītavu kaites vai citas slimības, sportot var ārstnieciskās vingrošanas nodarbībās vai fizioterapeita uzraudzībā. Seniora vecumā, pārtraucot aktīvās darba gaitas, parasti strauji krītas fiziskās aktivitātes līmenis, kas ilgtermiņā nav veselīgi un var novest pie liekā svara, samazinātas muskuļu masas, locītavu kustību amplidūtas mazināšanās un citām problēmām.
– Neļauj ieslīgt “tagad varu neko nedarīt” domāšanā – prāts ir ass un ķermenis labi funkcionē, kamēr tos darbinām, tāpēc arī seniora gados svarīgi censties saglabāt prasmes un iemaņas, ko esam guvuši dzīves laikā. Gadiem ejot, dzīves kvalitāte ir tieši atkarīga no spējas šīs prasmes pēc iespējas ilgāk saglabāt.
– Palīdzi atrast hobijus un citus saturīgus brīvā laika pavadīšanas veidus, kas palīdzēs aizpildīt brīvo laiku un vairot dzīvesprieku.
– Ja seniors slimo un vēlies palīdzēt, dari to ar mēru – svarīgi, lai pacients saglabā maksimālu neatkarību un aktivitātes līmeni, ka arī jūtas noteicējs pār savu dzīvi.
Vairāk par gerontoloģiju un geriatra darba specifiku var uzzināt šeit: https://www.antiaging.lv/pakalpojumi/atseviski-pieejamie/geriatrs