Kā noskaidrot, vai tavs vairogdziedzeris strādā pareizi, iesaka endokrinoloģe, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centra ambulatorās nodaļas vadītāja Una Gailiša.
PAVĒRO SEVI
Vai tev pēdējā laikā nav traucējuši kādi no simptomiem, kas var liecināt par nepietiekamu vairogdziedzera darbību jeb hipotireozi?
- IZTEIKTS NOGURUMS, MIEGAINĪBA, ko Tu varbūt skaidro ar to, ka daudz darāmā, nepietiekams miegs un tamlīdzīgi. Jaunās māmiņas nereti miegainas jūtas pastāvīgi, tāpēc pašām ļoti grūti saprast, vai šajā ziņā viss kārtībā. Ja noguruma sajūta nemazinās un miegainība nepāriet, dodies pie ģimenes ārsta. Šīm pazīmēm ir vairāki iespējamie cēloņi, bet, ja pie vainas būs vairogdziedzera funkcionēšanas problēmas, to parādīs vienkāršas asins analīzes.
- LĒNĀKA SIRDSDARBĪBA, ko vari nepamanīt.
- PIEŅEMŠANĀS SVARĀ, gausāka vielmaiņa, var būt aizcietējumi, ko tu varbūt skaidro ar to, ka pēdējā laikā par daudz ēd vai par maz kusties.
- SAUSA ĀDA, TRAUSLI MATI, par ko pavasarī sūdzas daudzi, bet sievietēm pēcdzemdību periodā tā ir norma.
- SALĪGUMS, lēnāka runa, lēnīgums, atmiņas traucējumi, ko bieži noraksta uz emocionālo un fizisko pārpūli.
- PAAUGSTINĀTS HOLESTERĪNA līmenis, par ko var nebūt aizdomas, jo tas ilgstoši netraucē.
Retāk, bet mēdz būt arī vairogdziedzera traucējumi, kad vairogdziedzeris strādā pārāk aktīvi un ražo pārāk daudz vairogdziedzera hormonu, šādu stāvokli sauc par hipertireozi. Tad parādās paātrināta sirdsdarbība, sirdsklauves, pārāk aktīva zarnu darbība, svara zudums, miega traucējumi, nervozitāte, raudulība, straujas garastāvokļa svārstības, sajūta, ka ir karsti, svīšana, roku trīcēšana.
Biežāk vairogdziedzera darbības traucējumi sākas sievietēm, tipiskāk – pēc 40, visbiežāk – pēc 60 gadu vecuma.
VEIC ANALĪZES
Ja ārsts iesaka, noteikti veic analīzes, kuras parādīs vairogdziedzera hormonu līmenis asinīs. Dažās situācijās, ja ir aizdomas par autoimūnu saslimšanu, tiek noteiktas arī vairogdziedzera antivielas. Ja antivielas analīzēs uzrādās, bet hormonu līmenis ir normāls, parasti nekāda ārstēšana netiek uzsākta, tikai turpmāk noteikti regulāri jāveic analīzes. Tā kā šādā situācijā TSH līmenis jākontrolē vismaz reizi pusgadā, analīžu rezultātu izmaiņas ieteicams izvērtēt, skatoties ilgākā laika periodā. Analīžu rezultātu izmaiņām ērti sekot maniveselibasdati.lv Ja tev ir vajadzīga ārstēšana, iespēja salīdzināt analīžu rezultātus ir ļoti svarīga.
SEKO LĪDZI SAVĀM ANALĪZĒM
Ja analīzes uzrāda, ka vairogdziedzeris nepietiekamā daudzumā izdala svarīgo vairogdziedzera hormonu tiroksīnu (kopumā ir divi hormoni, ko izdala vairogdziedzeris), endokrinologs izvērtēs situāciju un, iespējams, tev būs jādzer mākslīgi sintezēts hormons levotiroksīns, kurš spēj aizvietot trūkstošo tiroksīnu. Nekāda cita ārstēšana nav vajadzīga. Sākumā biežāk, vēlāk – reizi gadā būs vajadzīga kontrole pie ārsta.
Ja, dzerot dabīgā hormona aizvietotāju levotiroksīnu, rodas kādas nepatīkamas sajūtas, tās parasti saistītas ar nepareizu levotiroksīna devu. Tā mēdz notikt, ja organismā kaut kas mainījies vai varbūt kādu iemeslu dēļ nomainīts preparāts. Tad nekavējies un konsultējies ar ārstu. Svarīgi – ja sākusies hipotireoze, nelietojot dabīgā hormona tiroksīna aizvietotāju levotiroksīnu, var būt smagas sekas.
Ja vairogdziedzeris strādā pārāk aktīvi, nepieciešama ārstēšana, kas parasti palīdz ātri. Dažu nedēļu vai mēnešu laikā vairogdziedzera hormoni asinīs nostabilizējas, bet zāles ārsta kontrolē jālieto ilgāk (parasti gadu vai divus). Tas vajadzīgs, lai slimība neatkārtotos.