Kā mazināt ziedputekšņu jeb sezonas alerģiju? Jaunākie ieteikumi un aplikācija.

Ziedputekšņu alerģija jeb sezonālā alerģija

Aptuveni katram ceturtajam no mums augu ziedēšanas laiks, kas sākas pavasarī un beidzas rudenī, nāk ar nepatīkamām reakcijām, kuras var  mazināt. Kā mazināt ziedputekšņu alerģijas jeb sezonālo alerģiju, skaidro Signe Puriņa, alergoloģe, ģimenes ārste.

ZIEDĒŠANAS LAIKS

Katram alerģiskam cilvēkam, kādi Eiropā ir aptuveni katrs ceturtais, ir savs jutīguma slieksnis, pie kādas putekšņu koncentrācijas gaisā viņam parādās simptomi (polinoze). Cits jūtas slikti, kad ir 50 putekšņi 1 m3 gaisa, kas ir zema koncentrācija, cits, kad – 200, vēl cits, kas – 500. Pie mums ļoti izplatīta ir alerģija pret bērzu ziedputekšņiem, jo bērzu ir daudz un šo putekšņu koncentrācija var sasniegt pat 2000 uz 1m3 gaisa. Tad visi jūtīgie pamana kādus simptomus. Bērzu ziedēšanas laiks katru sezonu ir atšķirīgs, citreiz tas ievelkas pat līdz Jāņiem. Taču daudziem ir vai arī pavasara polinozei pievienojas alerģija pret pļavu zālēm un graudzālēm. Vasarā viskairinošākie putekšņi ir vībotnei, pietiek, ka koncentrācija ir 50-100 uz 1m3 gaisa. Nezāļu putekšņi ir mazāki un adataināki, dziļāk nokļūst elpceļos un biežāk izraisa astmu. Tiem, kam ir alerģija arī pret graudzālēm, alerģija var traucēt līdz pat rudenim.

KĀ SEV PALĪDZĒT

1. Vadies pēc simptomiem

Ja tev ir konstatēta alerģija pret putekšņiem, bet tu jūties labi, zāles nav jālieto. Ieteikums, ka visiem pacientiem, kuriem ir polinoze, zāles jāsāk lietot divas nedēļas pirms sezonas, ir novecojis! Jāvadās pēc simptomiem un jākonsultējas ar ārstu. Tagad pieejami arī degunā pūšami preparāti ar dubultu iedarbību, kā arī spēcīgi recepšu medikamenti. Jaunākajām zālēm iedarbība ir jau 15 minūtēs, līdz ar to iespējams ļoti ātri reaģēt uz simptomiem.

Lieto mobilo aplikāciju!

Latvijā jau otro gadu pieejama bezmaksas aplikācija PASYFO – Android un Apple videi. Tajā ir vērtīga informācija par putekšņiem, par gaisa piesārņojumu un ziedputekšņu koncentrāciju konkrētajā vietā. Ja tu kādu laiku ievadi datus par sevi, aplikācija tev dod individuālas prognozes, kādi simptomi tev varētu būt katru dienu, ņemot vērā prognozēto putekšņu daudzumu, meteoroloģisko situāciju un iepriekš ievadītos simptomus: acu, deguna, bronhu kairinājums, nogurums, sāpes utml. Aplikācijas personalizēšana arī tev un ārstam palīdz saprast tavus individuālos simptomus un noteikt jutīguma pakāpi.

Dati un prognozes ļauj lietot medikamentus tikai tad, kad tie nepieciešami, kā arī palīdz atšķirt alerģiskos simptomus no vīrusu infekciju izraisītajiem. Svarīgi skatīties prognozes, kad dodies  prom no pilsētas, jo reģionos aptiekas mēdz būt tālu, brīvdienās – slēgtas, tāpēc tev jāzina, cik daudz ņemt līdzi medikamentus. Nevar paļauties uz to, ka augs, kura putekšņi tev izraisa reakciju, pie mums ir noziedējis. Mēdz gadīties, ka vējš no citām zemēm atnes putekšņus. Tie lido 400-600 km tālu.

Aplikācija rāda arī datus par gaisa kvalitāti. Ja tev ir astma,  vajadzētu ņemt līdzi lielāku medikamentu devu, dodoties  uz  vietām, kur gaisa piesārņojums ir augsts. Īpaši, ja paredzētas fiziskās aktivitātes.

3. Veic precīzu diagnostiku

Līdz šim precīzākie alergēnu noteikšanai bija ādas testi, tagad pieejams molekulārais tests, ar kura palīdzību asins analīzēs var precīzi noteikt ļoti daudzus alergēnus dažādos vielas stāvokļos. Vispirms jādodas pie alergologa, lai pēc sūdzībām un simptomiem kopīgi saprastu, uz kurām vielām pārbaudīt reakciju. Iespējams veikt plašu alergēnu klāsta noteikšanu, pieejami ir dažādi alerģiju paneļi vai arī – noteikt tikai to, par ko ir aizdomas. Piemēram, ja tev ir alerģija uz bērzu ziedputekšņiem, ir vērts noskaidrot vai tu drīksti ēst medu. Ja tev ir polinoze, visprecīzākā diagnostika ir ārpus sezonas – rudenī.

4. Lieto jaunākās paaudzes pretalerģijas zāles

Pie jaunākas paaudzes medikamentiem, kas palīdz mazināt alerģijas simptomus, pieder, piemēram, cetirizīns, loratidīns u.c., kas nerada koncentrēšanās grūtības un miegainību. Jaunākās paaudzes antihistamīna preparātus droši var lietot ilgstoši. Visbiežāk bezrecepšu pretalerģijas līdzekļus kombinē ar degunā ievadāmajiem, kas veido uz deguna gļotādas mitrinošo aizsargslāni pret ziedputekšņiem.

Ņem vērā! Nelieto pirmās paaudzes pretalerģijas zāles (tavegils, suprastīns, dimedrols), kam ir īss iedarbības laiks un liels blakņu – miegainības un neskaidras apziņas risks. Pirmās paaudzes antihistamīna lietošana līdzinās  0,5 promiļu alkohola reibumam, īpaši bīstami tas ir pie auto stūres. Arī darbā var būt grūti koncentrēties.

5. Pieradini sevi pie alergēniem

Ja vēlies sākt imūnterapiju jeb pieradināšanu pie putekšņiem, kas tev izraisa alerģiskas reakcijas, tas jādara rudenī vai ziemā, 3-4 mēnešus pirms sezonas. To veic pie alergologa vairāku mēnešu garumā, katrā reizē ārsta kontrolē tev ievada nelielu īpaši sagatavotu vielas daudzumu.

Foto: Shutterstock