Neviens no mums nevēlas saaukstēties vai saslimt ar vīrusu infekcijām. Lielākā daļa piekritīs, ka labāk ir nesaslimt nekā cīnīties ar slimību. Vai eksistē kāds brīnumlīdzeklis, kas ļauj novērst saaukstēšanos un vīrusus? Diemžēl, tāda līdzekļa nav, bet ir vairāki veidi, kā tu vari stiprināt savu imunitāti. Un labā ziņa ir tā, ka visi šie līdzekļi ir dabiski. Tāpēc šajā vīrusu sezonā, sniedzam 10 noderīgus ieteikumus imunitātes stiprināšanai, kas palīdzēs izvairīties no vīrusiem.
1. solis. Ēd īstu ēdienu
Īsts ēdiens ir produkti, kuri ir pēc iespējas maz pārstrādāti pirms nonāk uz tava šķīvja. Šādi pārtikas produkti palīdz būt veseliem un dabiskā veidā cīnīties pret slimībām, jo nodrošina organismu ar visām tam nepieciešamajām uzturvielām. Ēd daudz augļus, dārzeņus, zivis, gaļu, rīsus, pupiņas, riekstus un sēklas (nesālītus un necukurotus). Neēd ātrās uzkodas un pusfabrikātus, bet centies vairāk gatavot mājās.
2. solis. Fiziskās aktivitātes
Nav būtiski, vai tā ir iešana, skriešana, joga, pilates vai cita fiziska aktivitāte. Svarīgākais – izvēlēties sev tīkamo un sportot regulāri. Sportošana ir viens no labākajiem veidiem, kā uzlabot vispārējo veselību un palikt veselam vīrusu laikā. Zinātnieks Michael Flynn, kurš pētījis treniņu ietekmi uz imūnsistēmu, atklājis, ka 30 minūtes ilgi fiziski vingrinājumi 3 līdz 4 reizes nedēļā ir efektīvākais veids, kā stiprināt imūnsistēmu. Lielāka slodze var radīt pretēju efektu.
3. solis. Kārtīgi izgulies
Ja tu regulāri guli mazāk par 7 stundām, tad risks saslimt ar kādu no daudzajiem elpceļu vīrusiem palielinās par 300%. Miegam regulāri jāatvēl vismaz 7 stundas, optimāli 8 stundas, bet ideālā gadījumā – 9 stundas. Pētījumi apliecina, ka regulāra neizgulēšanās ir saistīta ne tikai ar saaukstēšanos un veselības problēmām, bet arī ar lieko svaru.
4. solis. Uzņem C vitamīnu katru dienu
C vitamīns palīdz stiprināt imūnsistēmu. Pētījumi apliecina, ka C vitamīns spēj samazināt saaukstēšanās gadījumu skaitu un saīsināt slimības laiku. C vitamīns neuzkrājas organismā kā citi vitamīni, tāpēc to ir nepieciešams uzņemt katru dienu. Labākais veids, kā uzņemt C vitamīnu – ēst svaigus augļus un dārzeņus. Piemēram, apēdot 1 lielu kivi dienā, tu uzņemsi C vitamīna dienas devu. Daudz C vitamīna ir arī apelsīnos, upenēs, un paprikā.
5. solis. Lieto D3 vitamīnu
Jaunākie pētījumi atklājuši D vitamīna milzīgo ietekmi uz veselību. Jau sen zināms, ka D vitamīns ietekmē kaulu veselību, taču tagad D vitamīna trūkumu saista ar daudzām citām veselības problēmām. Dabīgā veidā D vitamīns organismā veidojas saules gaismas ietekmē, un regulē vairāk nekā 2000 gēnu, ieskaitot imūnsistēmas. Diemžēl, gandrīz 90 procentiem cilvēku mūsu platuma grādos ir nepietiekošs D vitamīna daudzums. Zems D vitamīna līmenis ir saistīts arī ar biežāku saaukstēšanos un elpošanas ceļu infekciju skaitu. Lai noskaidrotu savu D vitamīna līmeni, ir nepieciešams veikt asins analīzes un atbilstoši rezultātiem lietot D vitamīnu uztura bagātinātāju formā no oktobra līdz aprīlim, kad Latvijā nav pietiekošs saules daudzums, lai organismā veidotos D vitamīns. Kā D vitamīns ietekmē veselību un pašsajūtu, lasi šeit.
6. solis. Samazini cukura daudzumu
Cukurs novājina imūnsistēmu un palīdz vairoties organismam nelabvēlīgām baktērijām. Īpaši būtiski ir samazināt rafinēta cukura daudzumu paaugstināta stresa un vīrusu laikā. Cukura vietā izvēlies dabīgus saldinātājus, piemēram, medu, stēviju vai kļavu sīrupu.
7. solis. Dodies svaigā gaisā
Ziemas laikā, telpās var rasties daudz toksīni un baktērijas. Arī sausais apkures gaiss, ko ieelpojam, padara elpceļus uzņēmīgākus pret vīrusiem. Tāpēc atceries vēdināt telpas vairākas reizes dienā, bet katru dienu vismaz 30 minūtes pavadi svaigā gaisā.
8. solis. Ievēro higiēnu
Biežāk mazgā rokas ar ziepēm. Tā tu samazināsi mikroorganismu daudzumu uz rokām. Iemāci pareizi mazgāt rokas arī bērnam – ar ziepēm un vismaz 20 sekundes ilgi, kā arī kad un cik bieži ir jāmazgā rokas.
9. solis. Priecājies par dzīvi
Aptuveni 80% gadījumu veselības problēmas, izraisa pārlieku liels un ilgs stress. Viens no labākajiem veidiem, kā pārvarēt stresu, ir līdzsvarot savu dzīvi ienesot tajā prieku. Vai tā būtu labas grāmatas lasīšana, mūzikas klausīšanās, došanās uz kino vai teātri, sportošana ar ģimeni vai draugiem – svarīgi ir iekļaut izklaidi un prieku savā ikdienā.
10. solis. Parūpējies par sevi, ja ir saslimis ģimenes loceklis
Ja ģimenē kāds saslimis, profilaksei vari lieto preparātu Aflubin, ko var lietot gan profilaksei, gan lai ātrāk atveseļotos. Kā profilakses līdzekli lieto 1-2 reizes dienā, bet kā ārstniecības līdzekli, atbilstoši ražotāja norādījumiem. Par 7 dabiskiem ārstniecības līdzekļiem, kuri palīdz ātrāk atveseļoties no gripas un vīrusiem, lasi šeit.
Foto: Adobe