Tikko sākas aukstais laiks, klepus un iesnas arī klāt. Īpaši bieži saslimt gadās bērniem, kuri vēl tikai iepazīstas ar plašo vīrusu klāstu. Kamēr slimībai nav pievienojušās komplikācijas, iesnas un krekšķis nav nekas bīstams, bet ļoti bojā labsajūtu. Taču nevajag mocīties – saaukstēšanos pašā sākumā var apturēt vai vismaz uzreiz atvieglot elpošanu, ja vien mājās ir inhalators.
Kamēr izdodas tikt pie ārsta, kurš izraksta piemērotāko medikamentu inhalācijām, lieliski palīdz sprauslas (kompresora) inhalatora jeb miglas mākonīša inhalācijas ar fizioloģisko šķīdumu (NaCl) vai sārmainu minerālūdeni (Boržomi, Narzan u.c.). Tie palīdz uzreiz un, kad kaklā kasās, ir sauss klepus vai aizlikts deguns, ārstēšana ar fizioloģiskā šķīduma inhalāciju ir patīkama un pilnīgi nekaitīga, tāpēc to bez ārsta ziņas droši var izmantot bērniem, kas atnākuši no bērnudārza vai skolas ar pirmajām vīrusu infekcijas pazīmēm.
Kā darbojas un iedarbojas inhalators?
Visā pasaulē jaunākās ārstēšanās tendences ir: akūtās situācijās mērķtiecīgi ārstēt slimības perēkli un izvēlēties medikamentus un ārstēšanas veidus, kas ir saudzējoši. Medikamentu lietošana inhalāciju veidā spēj izpildīt abas šīs mūsdienu prasības – medikamenti precīzi nonāk tur, kur tas vajadzīgs – iekaisušajos elpceļos, nekaitējot ne kuņģa zarnu traktam, kā tas būtu, ja medikamentus lietotu iekšķīgi, ne arī aknām un nierēm.
Turklāt, jaunākās paaudzes Omron inhalators OMRON A3 Complete sprauslas (kompresora) inhalators spēj vēl vairāk: nogādāt medikamentu precīzi tik tālu, cik dziļi elpceļus skāris iekaisums.
Inhalatoram ir iespēja noregulēt 3 izsmidzināšanas veidus:
1. Aerosola daļiņu lielums ir 7,5 µm. Izvēloties šo režīmu, medikaments tiek nogādāts augšējos elpošanas ceļos, lai palīdzētu ārstēt iesnas, deguna blakusdobuma iekaisumu, kakla sāpes jeb rīkles gļotādas iekaisumu, mandeļu iekaisumu un balss saišu iekaisumu.
2. Aerosola daļiņu lielums ir 4,5-7,5 µm. Izvēloties šo režīmu, medikaments nonāk līdz vidējiem elpošanas ceļiem, lai palīdzētu ārstēt traheītu un traheobronhītu.
3. Aerosola daļiņu lielums 2-4,5 µm. Šis režīms liek medikamenta mākonītim elpceļos nokļūt dziļi – līdz plaušu alveolām un palīdz ārstēt bronhītu, plaušu karsoni un hronisko elpceļu slimību – astmu.
Tātad, fizioloģiskais šķīdums vai medikamenti, tos ieelpojot, miglas mākonīša konsistencē nokļūst elpceļos vajadzīgajā vietā un uzreiz iedarbojas tieši uz iekaisušajām gļotādām. Inhalators ir ļoti noderīgs visai ģimenei – lieliem un maziem.
Tiem, kam ir astma vai cita hroniska elpceļu slimība, mājas inhalators ir nepieciešamība. Ir medikamenti, ar kuru palīdzību inhalācijas var novērst elpas trūkuma un aizdusas lēkmes, līdz ar to katrā slimības saasinājuma reizē nav jāsauc neatliekamās palīdzības brigāde.
OMRON A3 Complete komplektā ir gan iemutis, gan uzgalis, ko ievieto degunā, turklāt ir gan pieaugušo, gan bērnu izmēra maskas. Vienu inhalatoru var lietot visa ģimene – tā lietošana un kopšana ir ļoti vienkārša. Sprauslas (kompresora) inhalatoriem der visi medikamenti, kuri paredzēti inhalēšanai, izņemot šķidrumus, kas satur eļļas.
Kādi inhalatoru veidi ir nopērkami?
1. Sprauslas (kompresora) inhalatori. Tāds ir arī Omron inhalators OMRON A3 Complete, kas ar spēcīgu gaisa plūsmu pārvērš ārstniecisko šķīdumu aerosola mākonī. Tas ļauj medikamentam sasniegt bronhus un alveolas. Var lietot visus inhalācijām paredzētos standarta šķīdumus un medikamentus, kas nopērkami aptiekās un sārmainos minerālūdeņus.
2. Ultraskaņas inhalatori izsmidzina šķīdumu ar ultraskaņas vibrāciju. Tie ir kompakti, darbojas klusi un droši, bet daži medikamenti (antibiotikas un atkrēpošanas līdzekļi) iznīcinās ultraskaņas vidē un tos nevar lietot šī veida inhalatoros. Tāpēc ārstam ikreiz jāatgādina, ka mājās ir tieši šis inhalators.
3. Tvaika inhalatori. Daudzi atceras tvaika inhalācijas, kad mamma uzvārīja kumelīšu tēju un lika elpot. Šāda procedūra nav patīkama un pastāv risks apdedzināt elpceļu gļotādas. Tvaika inhalatori, kuri šo procedūru atvieglo, bet tvaika inhalāciju efektivitāte nav tik augsta kā miglotājiem un ultraskaņas inhalatoriem. Tajos var lietot tikai gaistošus šķīdumus, kuram viršanas punkts ir zemāks par 100°C, visbiežāk ēteriskās eļļas. Tas ievērojami samazina iespējamo komponentu spektru inhalācijai. Vislielākais trūkums tvaiku inhalatoram ir inhalējamās vielas zemā koncentrācija. Parasti tā ir zemāka par ārstnieciskās iedarbības līmeni. Turklāt, zāļu tēju vai ēterisko eļļu tvaiks tiek tikai līdz augšējiem elpceļiem.
Kas jāzina par kompresora inhalatora procedūrām?
Pēc inhalācijas nevajag iet ārā, aukstā gaisā. Ir normāli, ka pēc miglotāja izmantošanas, klepus un iesnas pastiprinās, jo elpceļi šādi pastiprināti attīrās. Nav vēlams inhalācijas veikt vēlu vakarā, jo tad krēpu izdalīšanās un klepošana neļaus aizmigt.