Lai gan par šo problēmu cilvēki parasti vairās runāt skaļi, hemoroīdu jeb vēnu mezgliņu paplašinājumi vai iekaisums anālās atveres apvidū un taisnajā zarnā var piemeklēt jebkuru. Hemoroidālo slimību mēdz dēvēt par “labas dzīves” kaiti, jo to veicina gan mūsdienu mazkustīgais dzīvesveids, gan palielināts svars, pikants ēdiens un alkohols. Kā atpazīt hemoroīdus un kā no sāpīgās problēmas tikt vaļā, konsultē Veselības centrs 4 ķirurgs-proktologs, Baltijas vēnu klīnika proktoloģijas dienesta vadītājs asociētais profesors, dr. med. Andris Gardovskis.
Proktologs ir speciālists, kas diagnosticē un ārstē visdažādākās resnās, taisnās zarnas un starpenes slimības, to vidū arī zarnu plīsumus, polipus, veidojumus, sastrutojumus un fistulas, kā arī ļaundabīgos veidojumus. Tomēr tieši sāpīgi hemoroīdi ir pacientu biežākā sūdzība, un šī slimība tiek konstatēta katram trešajam proktologa apmeklētājam. ASV ar šo kaiti dzīves laikā saskaras pat katrs otrais iedzīvotājs, un arī Latvijā saslimstības rādītāji arvien pieaug.
Pazīmes, kas liecina, ka laiks ieplānot vizīti pie proktologa
- Asiņošana, asiņaini vai neskaidra rakstura izdalījumi anālās atveres rajonā vai no taisnās zarnas
- Diskomforts, sāpes un nieze, kas var pastiprināties ilgstošas sēdēšanas vai sportošanas laikā
- Sataustāmi veidojumi vai svešķermeņa sajūta anālās atveres rajonā
- Vēdera izejas traucējumi, tai skaitā smērēšanās un fēču nesaturēšana
Uzmanību! Hemoroīdiem raksturīgie simptomi var maskēt arī nopietnākas saslimšanas, piemēram, ļaundabīgu audzēju. Diskomforta un sūdzību vaininieku var noteikt tikai ārsts.
Kas var veicināt hemoroīdu paplašināšanos vai iekaisumu?
Zelta receptes, kā no hemoroidālās slimības izvairīties, diemžēl nav, un bieži to nosaka arī ģenētiski faktori, taču problēmas rašanos vai saasināšanos var ietekmēt:
- Mazkustīgs dzīvesveids un sēdošs darbs
- Liekais svars
- Aizcietējumi
- Uztura paradumi, piemēram, asa, pikanta un trekna pārtika, kā arī alkohola lietošana
- Smags fizisks darbs
- Pārmērīga sportošana un lielu smagumu celšana
- Grūtniecība
Savlaicīga atpazīšana atvieglo un paātrina ārstēšanu
Ar hemoroīdiem ir tā: jo ātrāk pacients dodas pie ārsta, jo vieglāka un ātrāka ir ārstēšana. Daudzi pacienti ar hemoroīdu problēmu cenšas sadzīvot – pacieš sāpes un diskomfortu, meklē informāciju internetā un nodarbojas ar pašārstēšanos ar aptiekā nopērkamajiem bezrecepšu preparātiem. Taču hemoroīdu problēmai ir tendence ar laiku saasināties, un ielaistos gadījumos palīdz tikai invazīvas procedūras, piemēram, operācija. Smagāka slimības stadija nozīmē arī ilgāku atveseļošanās laiku, lielāku komplikāciju risku un lielākas ārstēšanas izmaksas. Tāpat hemoroīdus laikus neārstējot, rodas liels asins zudums, trombozes un infekciju risks, kā arī var attīstīties nesaturēšana.
Laikus ejot pie ārsta, hemoroīdi vieglāk pakļaujas ārstēšanai. Pirmajā un otrajā slimības stadijā bieži vien pietiek ar ārsta nozīmētiem medikamentiem vai nelielām korekcijām uzturā un dzīvesveidā, piemēram, pietiekamu šķidruma un šķiedrvielu uzņemšanu un fizisko aktivitāšu palielināšanu.
Pat ja hemoroīdi nepadodas medikamentozai ārstēšanai, operācija parasti ir pēdējais solis. Veselības centrs 4 piedāvā virkni modernu un mazinvazīvu metožu ar maksimālu īsu atlabšanas periodu, kuras ārsts pielāgo gan pacienta vajadzībām un slimības stadijai, gan budžeta iespējām.
Jaunākās hemorīdu ārstēšanas metodes:
- Putu skleroterapija – medikamenta injekcijas hemorodiālajos mezglos, kas tos aizaudzē un likvidē;
- Hemorodiālo mezglu nosiešana ar gumijas gredzenu, kas veicina to izzušanu;
- Lāzera procedūras – ar lāzeriekārtas īpašas ierīces palīdzību atrodot un likvidējot palielinātos hemorodiālos mezglus;
- Pasaulē populārākā mazinvazīvā procedūra THD – problemātisko asinsvadu aizšūšana ar zondes palīdzību, kas darbojas līdz milimetra precizitātei;
- Radiofrekvences metode – VC4 ir pirmā medicīnas iestāde Eiropā, kur 2.-4.pakāpes problemātiskos hemoroīdus likvidē, pielietojot radiofrekvences iekārtu. Procedūra notiek lokālā anestēzija un aizņem tikai 15 -20 minūtes;
- Medicīniskās līmes jeb ciānakrilāta metode, kas piemērota 2.,3. un 4.pakāpes hemoroīdu ārstēšanai – hemorodiālajos mezglos injekciju veidā ievada ķīmisku preparātu, kas pārtrauc asins plūsmu, savelk hemorīda kapsulu un tas pēc laika izzūd.
- Longo metode jeb hemoroīdu operācija, pielietojot cirkulāro šuvēju un hemorodiālo mezglu likvidēšana, ar modernajām elektrokolgulācijas ierīcēm (LigaSure un harmoniskais skalpelis). Gan Longo, gan LigaSure un harmoniskā skalpeļa metodi veic, izmantojot jaunākos tehnoloģiskos sasniegumus, kas samazina komplikāciju risku un saīsina pēcoperācijas atlabšanas laiku.
Hemoroīdu ārstēšana un to metodes ir aprakstītas šeit
Kā gatavoties vizītei pie proktologa?
Pirms vizītes īpaša gatavošanās nav nepieciešama – nav nedz jāievēro īpašs uztura režīms, nedz jālieto preparāti, kas veicina vēdera izeju. Ja pacients pats tā jūtas komfortablāk, pirms vizītes var veikt vieglu klizmu, taču arī ar to jābūt piesardzīgiem, jo klizma var izraisīt kairinājumu un apsārtumu, kas vizītes laikā apgrūtina diagnostiku.
Dodoties pie ārsta, vienmēr jāņem līdzi visu pirms tam veikto izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir, kā arī jāsniedz ārstam informācija par iepriekšējo ārstēšanu. Vizītes laikā ārsts ar pacientu pārrunā sūdzības un uzdod jautājumus, kas saistīti ar pacienta dzīvesveidu, ēšanas paradumiem, vēdera izejas regularitāti. Tāpat pirmajā vizītē parasti tiek veikta arī taisnās zarnas izejas apvidus vizuāla apskate ar proktoloģisko spogulīti.
90% gadījumu ārsts jau pirmās vizītes laikā nozīmē ārstēšanas plānu, taču dažkārt diagnozes precizēšanai nepieciešami papildu izmeklējumi, piemēram, defektogrāfija, ultrasonoskopija un kolonoskopija vai vizīte pie cita speciālista, piemēram, gastroenterologa.
Kaunu pie malas!
Ņemot vērā hemoroīdu delikāto atrašanās vietu, daudzi pacienti kavējas doties pie ārsta, taču tas problēmu tikai saasina un paildzina ārstēšanas laiku. Proktologa apmeklējums ir tāda pat vizīte kā pie jebkura cita ārsta. Hemoroīdi, neskatoties uz to atrašanos intīmākā ķermeņa daļā, ir tikai asinsvadi – ja varam doties pie flebologa atrādīt kāju vēnas, kāpēc kautrēties doties pie proktologa!
Pieteikties vizītei pie ārsta
Tālrunis + 371 67847200
Baltijas Vēnu klīnika
Krišjāņa Barona iela 115, Rīga, LV-1012
www.venas.lv