Gaisa mitrināšana dzīvoklī: Lai neslimotu gaiss ir jāmitrina

Gaisa mitrināšana dzīvoklī

Sākoties apkures sezonai, gaiss mājoklī nenovēršami kļūst pārlieku sauss. Tas izraisa ne vien sliktu pašsajūtu, bet negatīvi ietekmē arī ģimenes veselību kopumā. Elpošanas traucējumi, rīkles, deguna gļotādu un acu sausums, kairinājums un miega traucējumi ir tikai dažas no pazemināta gaisa mitruma izraisītām veselības problēmām. Tāpat pārlieku sausa gaisa elpošana ikdienā provocē alerģiskas reakcijas, astmas un citu elpošanas traucējumu attīstību. Tā kā sausā gaisā vieglāk ceļo baktērijas un vīrusi, uzturoties telpās ar sausu gaisu, palielinās arī elpceļu infekciju varbūtība. Šo iemeslu dēļ ziemā ir ļoti svarīgi gaisu mitrināt telpās, īpaši bērnistabā.

Kādam ir jābūt gaisa mitrumam un kā to noteikt?

Gaisa mitruma līmenim telpās ir jābūt no 40% līdz 60% robežās – šāds optimāls mitruma līmenis ne vien samazina sausa gaisa izraisītas veselības problēmas, bet arī novērš baktēriju un pelējuma rašanos. Apkures laikā gaisa mitrums telpās samazinās līdz 20%. Ja gaiss mājās būs gana mitrināts, to sajutīsim arī fiziski – elpot kļūst patīkamāk un vieglāk.

Lai precīzi pārbaudītu mitruma līmeni, var izmantot aparātu – higrometru. Taču gaisa kvalitātes problēmas varam noteikt arī pēc pašsajūtas.

Par sausu gaisu var liecināt:

  • No rīta pēc pamošanās ir sausa mute, biežāk gribas padzerties;
  • Ir aizlikts deguns, vai iesnas un citas alerģiskas elpceļu reakcijas, piemēram, deguna tecēšana un elpceļu gļotādu pietūkums;
  • Degunā, aizdegunē un kaklā ir sausuma sajūta, nieze un diskomforts;
  • Bieža slimošana ar elpceļu vīrusiem – sausā gaisa izraisītais kairinājums elpceļos var palielināt uzņēmību pret dažādām slimībām;
  • Sausuma un graušanas sajūta acīs vai sūdzības par sausu ādu.

Sausā gaisā izžūstot deguna un elpceļu gļotādām, mazinās to aizsargfunkcija – elpceļu skropstiņu epitēlijs nespēj veikt vienu no saviem galvenajiem uzdevumiem, kas ir gaisa attīrīšana no mehāniskā piesārņojuma – putekļiem un citām daļiņām.

Optimāla mitruma līmeņa uzturēšana gaisā pasargās aizdeguni, infekciju galveno ceļu uz organismu, no izžūšanas – stāvokļa, kas ir vislabvēlīgākais mikrobu un vīrusu iekļūšanai.

Lai gan gaisa sausums negatīvi ietekmē visus, īpašā riska grupā ir zīdaiņi, bērni un cilvēki ar iedzimtām un hroniskām ādas, elpceļu slimībām. Alerģiskiem cilvēkiem slimības saasinājumu var izraisīt jebkurš kairinājums, un sauss gaiss ir viens no biežākajiem kairinātājiem ziemas sezonā.

Kāpēc par gaisa mitrināšanu īpaši jārūpējas bērnistabā?

Bērnu ķermeņa aizsargspējas pret dažādām infekcijām ir mazākas nekā pieaugušajiem – bērna imunitātei tikai attīstoties, viņi biežāk slimo ar saaukstēšanos, iesnām, klepu un citām elpceļu slimībām.

Nodrošinot mājās atbilstošu gaisa mitruma līmeni, bērna deguns un rīkle nav sausa, un organisms pats spēj sevi labāk aizsargāt pret vīrusiem un baktērijām.

Savukārt gadījumos, kad bērns saslimis, pietiekami mitrināts gaiss atvieglo elpošanu, kas īpaši svarīgi dažādu elpceļu infekciju pārslimošanas laikā.

Īpaši vārīgi pret apkārtējās vides apstākļiem ir zīdaiņi. Jaundzimušā āda un gļotāda ātri izžūst, tāpēc var rasties “aizliktā” deguna efekts. Ja pieaugušajam tas izraisa vien diskomfortu, tad zīdainim tā ir teju vai katastrofa, jo mazuļi zīžot elpo tikai caur degunu.

Vairāk par gaisa mitrināšanas nozīmi bērnu veselībā un citus vērtīgus padomus bērnu vīrusu atvairīšanā ziemas sezonā var uzzināt pediatres Dairas Brenčas padomu rakstā Bieds bērna veselībai ziemā – vāja imunitāte un sauss gaiss!

Kā uzturēt pareizu gaisa mitruma līmeni telpās?

  • Telpu vēdināšana – ārā gaiss ir mitrāks, tāpēc loga atvēršana ir labs veids, kā mitruma līmeni telpā līdzsvarot. Trūkums: aukstajā periodā nevaram turēt logu pastāvīgi vaļā un sliktā gaisa kvalitāte, kas īpaši skar pilsētu iedzīvotājus;
  • Telpaugi – augi ir dabisks gaisa filtrs, īpaši papardes, efejas un fikusi, kas gaisā izdala ievērojamu daudzumu uzņemtā ūdens. Trūkums: plašākos mājokļos un apkures sezonas laikā ar šo risinājumu nebūs gana – augi nespēj izdalīt tik daudz ūdens, lai mitrumu gaisā uzturētu optimālā līmenī;
  • Vecmāmiņu metode – mitru drāniņu karināšana uz radiatoriem. Trūkums: īslaicīgs un vizuāli ne visai estētisks risinājums;
  • Ar ūdeni pildītu trauku novietošana uz radiatoriem – efektīva, taču ne pārlieku higiēniska metode, jo šajos traukos viegli savairojas sēnītes, kas veselībai ir vēl jo bīstamākas kā sauss gaiss;
  • Elektriskie gaisa mitrinātājiviena no drošākajiem un efektīvākajiem ieročiem cīņā ar sausu gaisu. Pie tam iekārtas, kas aprīkotas ar gaisa mitruma kontroles sensoriem, palīdzēs tā līmeni uzturēt optimālajā zonā visu laiku.

Uzmanību – mīts! Lai gan dzirdēts, ka gaisa mitrinātāji veicina baktēriju un sēnīšu vairošanos, izvēloties ar mūsdienīgām tehnoloģijām aprīkotu iekārtu, tas ir aplams apgalvojums! Šāds mīts radies vecāku paaudžu gaisa mitrinātāju dēļ, – izdalot pārmērīgu daudzumu ūdens tvaika, tie radīja labus apstākļus baktēriju un sēnīšu augšanai. Taču jaunākie tirgū pieejamie risinājumi ir dabisks un drošs veids, kā nodrošināt efektīvu gaisa mitrināšanu.

Gaisa mitrināšana mājās

Inovatīvākie un speciālistu atzītākie gaisa mitrinātāji no “Philips”, kuru priekšrocības:

  • Philips Nano Cloud tehnoloģija mitrina gaisu, uzturot nemainīgu ieteicamo 40–60% gaisa mitruma līmeni;
  • gaisa mitrināšanas līmeni var uzstādīt manuāli vai kontrolēt automātiski, un gaisa mitrināšanas intensitāte tiek pielāgota telpā esošajam gaisa mitruma līmenim;
  • Dabīga mitrināšana –  bez joniem, ozona un kaitīgām ķimikālijām;
  • Pārnēsā par 99% mazāk baktēriju* nekā ultraskaņas gaisa mitrinātāji, tādējādi ilgstoši aizsargājot cilvēku veselību, jo gaisā gandrīz nemaz nav patogēnu un pelējuma. Ierīce ražo sīkas, neredzamas ūdens molekulas, kas ir pārāk mazas, lai varētu pārnēsāt baktērijas;
  • Virsmas bez traipiem un kondensāta – šie gaisa mitrinātāji rada tikai neredzamus ūdens iztvaikojumus, kas neatstāj uz grīdas un mēbelēm neglītus traipus un nogulsnes.

Uzzini vairāk šeit.

Vērtīgi padomi gaisa mitrinātāju lietotājiem:

  • Gaisa mitrinātāju svarīgi novietot vietā, kur tas varēs mitrināt pēc iespējas lielāku telpu;
  • Lieliska atrašanās vieta gaisa mitrinātājam ir guļamistaba, taču ne pie pašas gultas – pietiekami mitrināts gaiss nodrošina veselīgāku miegu, mitruma trūkuma dēļ necieš āda, mati un gļotāda, pamostoties nebūs sausuma sajūtas kaklā, kuras dēļ gribas bieži krekšķināt;
  • Pat labākais gaisa mitrinātājs neaizstāj telpu vēdināšanu, kuras laikā ļaujam mājoklī ienākt skābeklim, kas ir tik nepieciešams it visiem procesiem mūsu ķermenī.

* Pamatojoties uz Pseudomonas Fragi baktēriju emisiju tieši no tīrajām molekulām un filtriem pēc 2 stundu ilgas pastāvīgas ierīces lietošanas augstākajā iestatījumā,izmantojot sterilizētu ūdeni, kam pievienotas minētās baktērijas, 1 m3 kamerā un ar plūsmu 280 l /min (74 gpm).