Novājināta imūnsistēma – brīdinājuma signāls, ka tev ir cinka deficīts!

Cinks

Viens no būtiskākajiem cilvēka organismam nepieciešamākajiem mikroelementiem ir cinks. Cinka trūkums organismā ir ļoti izplatīts, un tas var izraisīt daudzas veselības problēmas. Cinka nepietiekamība vai deficīts ir aptuveni 75 procentiem cilvēku.

5 biežākie cinka deficīta simptomi

Novājināta imūnsistēma

Brīdinājuma signāls Nr.1 – tu biežāk nekā citi saaukstējies vai noķer vīrusus, tev ir problēmas ar imūnsistēmu vai jebkāda veida hroniskas alerģijas – tie ir nopietni brīdinājuma signāli, ka tev ir cinka deficīts. Cinks ir vitāli svarīgs imūnsistēmas funkcijai, kas ir iesaistīts:

  • T šūnu augšanā un balto asins šūnu diferenciācijā, kas mums ir nepieciešama, lai novērstu slimības;
  • Apoptozē, lai nogalinātu bīstamas baktērijas, vīrusus un vēža šūnas;
  • Gēnu transkripcijā;
  • Šūnu membrānu aizsardzības funkcijās.

Kairinātu zarnu sindroms

Brīdinājuma signāls Nr. 2 –  tev ir kairinātu zarnu sindroms. Kairinātas zarnas ir stāvoklis, kas izraisa sistēmisku iekaisumu un ir saistīts ar pārtikas alerģijām, vairogdziedzera problēmām un virsnieru nogurumu. Ja tev ir kairinātas zarnas vai malabsorbcija (traucēta barības vielu – olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku uzsūkšanās gremošanas traktā), tev iespējams ir cinka deficīts.

Caureja

Brīdinājuma signāls Nr.3 – tu regulāri cīnies ar caureju vai vēdera izeja nav saturīga, tas ir viens no izplatītākajiem cinka deficīta simptomiem. Arī, ja tev ir gāzes, vēdera pūšanās – tie ir brīdinājuma signāli, ka tev ir cinka deficīts. Ir pierādīts, ka cinks uztura bagātinātāja formā ārstē caureju bērniem, pierādot, ka tas var būt spēcīgs ārstniecības līdzeklis.

Matu plānums vai matu izkrišana

Brīdinājuma signāls Nr. 4 – mati kļūst plānāki vai izkrīt. Cinks ir būtiska minerālviela, kas veicina mata biezumu. Meklējot cēloņus plāniem matiem vai pat plikpaurībai, par cinka deficītu  bieži vien tiek aizmirsts. Cinks kā uztura bagātinātājs ir dabīgs ārstniecības līdzeklis pret matu izkrišanu. Cinks arī atbalsta šūnu augšanu, labošanu un dzīšanu.

Iekaisušas ādas problēmas

Brīdinājuma signāls Nr. 5 – tev ir  jebkāda veida iekaisums ādā, īpaši, pūtītes, ekzēma, dermatīts vai psoriāze. Tās visas ir brīdinājuma zīmes, ka tev ir cinka deficīts. Cinks ir viens no ārstniecības līdzekļiem pret pūtītēm, kuru var izmēģināt ikviens.

4 biežākie cinka deficīta cēloņi

Stress

Viens no galvenajiem cinka deficīta cēloņiem ir augsts emocionālā stresa līmenis. Mēs zinām, ka hronisks stress spēj nogalināt dzīves kvalitāti. Esot regulāri emocionālā stresā, tavam organismam ir jāizmanto cinks, lai dziedētu un labotu šūnas, smadzenes, ādu un orgānus. Cinks ir organismu atjaunojoša minerālviela, kas faktiski ir pat kritiski svarīgs olbaltumvielu sintēzē un tā izmantošanā. Liels stress – zaudēts tuvinieks, ļoti liels stress darbā, regulāra neizgulēšanās – tie ir apstākļi, kas izraisa cinka trūkumu organismā.

Pārtrenēšanās

Otrs visbiežākais cinka trūkuma cēlonis ir pārmērīga fiziskā slodze un pārtrenēšanās. Atlēti un maratona skrējēji ir tikai daži no cilvēkiem, kuri ir pakļauti cinka trūkumam. Ja tu daudz trenējies, īpaši, ja veic daudz intensīvus treniņus vai daudz nodarbojies ar fitnesu, vai varbūt iepriekš aktīvi esi to darījis, tas var izraisīt cinka trūkumu organismā.

Grūtniecība vai zīdīšanas periods

Trešais visbiežākais cinka trūkuma iemesls ir grūtniecība vai zīdīšanas periods. Kad tev ir jāēd par diviem – tas var izraisīt daudzu minerālvielu deficītu, tai skaitā, cinka deficītu vai trūkumu.

Malabsorbcija

Tas ir stāvoklis, kad organisms nespēj uzņemt barības vielas un vitamīnus no uzņemtās pārtikas, tai skaitā cinku, līdz ar to rodas arī cinka deficīta simptomi. Malabsorbcija parasti ir gados vecākām sievietēm.

Pastāv arī citi brīdinājuma signāli un citi cinka deficīta simptomi, taču šie ir visbiežāk sastopamie.

Kā pārvarēt cinka deficīta simptomus

Cinku iespējams uzņemt ar kvalitatīviem uztura bagātinātājiem (kad dzert cinku, lai tas labāk uzsūktos organismā) vai ikdienā ēst daudz pārtikas produktus, kas satur cinku. Ja izvēlies uzņemt cinku ar uzturu, tad, lai kompensētu cinka deficīta simptomus, ir jāizpildās 2 nosacījumiem:

  1. Regulāri jāēd produkti, kas satur cinku. Visaugstākais cinka daudzums ir atrodams pārtikas produktos, kuros ir daudz olbaltumvielu, it īpaši, dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas. Ļoti daudz cinka satur austeres.  Vēl lielisks cinka uzņemšanas veids ir bioloģiska, ar zāli barota liellopa gaļa un jēra gaļa. Plānojot savu ēdienkarti, lai uzņemtu nepieciešamo cinka daudzumu, ņem vērā, ka rekomendētā cinka dienas deva pieaugušajiem ir 15 mg dienā.
  2. Papildus ir nepieciešams uzņemt probiotikas, lai uzlabotu cinka absorbāciju un gremošanu. Lieto kvalitatīvas probiotikas uztura bagātinātāju formā un uzņem arī probiotikas saturošus pārtikas produktus, piemēram, kefīru, skābētus kāpostus.

 

Zinka trukums, simptomi

Produkti, kas satur visvairāk cinku

Austeres  6 gab jēlas: 32mg  (220 % DRD*), krabis 100 gr (43%)
Jērs/Liellops 100 gr: 4.5  mg (30 % DRD)
Ķirbju sēklas 30 gr.: 2,9 mg (19 % DRD), sezama (19%), saulespuķu (10%), čia (9%), linsēklas (8%)
Turku zirņi 150 gr vārīti : 2,5 mg (17 % DRD),  adzuki pupiņas (27%), sarkanās pupiņas (12%)
Vistas gaļa: 2.25 mg (15 % DRD)
Indijas rieksti 30 gr-: 1,6 mg (10 % DRD) ciedru rieksti (12%), pekanrieksti (9%), mandeles, valrieksti (6%)
Spināti vārīti 180 gr: 1,4 mg (9 % no DRD), svaigi endīvijas un radičio salāti (2%)
Jogurts vai kefīrs – 170 ml: 1 miligrams (6 % DRD)
Ola 1 liela: 0,6 mg (4 % DRD)
Šampinjoni cepti  100 gr: 0,9 mg (6 % DRD)
Lasis 100 gr: 0,5 mg (3 % DRD)
Kakao pulveris 1 tējkarote: 0,3 mg (2 % DRD),
Melnā šokolāde 30 gr ( 19% DRD)

*DRD – diennakts rekomendējamā deva

Cik daudz cinka ir nepieciešams uzņemt?

Pusaudži un pieaugušie:
Vīrieši vecumā no 14 gadiem: 15 mg dienā
Sievietes vecumā no 14 līdz 18 gadiem: 9 mg dienā
Sievietes vecumā no 19 gadiem: 8 mg dienā

Bērni:
1-3 gadi: 3 mg dienā
4-8 gadi: 5 mg dienā
9 -13 gadi: 8 mg dienā

Zīdaiņi:
0-6 mēneši: 2 mg dienā
7-12 mēneši: 3 mg dienā

Vai ir iespējamas blaknes lietojot cinku uztura bagātinātāju formā?

Ilgstoši uzņemot cinku uztura bagātinātāju formā tas var kavēt citu svarīgu minerālvielu absorbciju organismā – tai skaitā ir vara un dzelzs, un līdz ar to radīt pretēju efektu un nomākt imūnsistēmu un mazināt asins šūnu veidošanos. Lietojot cinku vidēji lielās devās, ja arī parādās blaknes, tad tās ir  īslaicīgas. Daži cilvēki, lietojot cinku deguna aerosolu formā vai gēla formā, sajūt smaržas vai garšas izmaiņas, kas var ietekmēt apetīti. Cinks var arī izraisīt nelabumu un gremošanas traucējumus, caureju, vēdera krampjus vai vemšanu, ja tiek uzņemts tukšā dūšā. Simptomi rodas 3-10 stundu laikā pēc uztura bagātinātāju lietošanas, taču tie ātri pazūd, pārtraucot lietot uztura bagātinātājus.