Kādam rudens atnākšana asociējas ar skolas sākumu, citam ar pārcelšanos no vasarnīcas atpakaļ uz Rīgu, bet citam ar iesnām un “aukstumpumpām”. Tie kas zina, ko tas nozīmē, ir jau apbruņoti ar pārbaudītiem līdzekļiem, kas kaut mazliet mazina ciešanas un uzlabo izskatu, ko rada “aukstumpumpu” jeb herpes infekcijas izpausmes cilvēka organismā. Aplūkosim gan klasiskus, gan alternatīvus ārstēšanas veidus, kā tikt galā ar herpes infekciju gan uzliesmojuma periodā, gan ilgtermiņā, lai nākamo reizi šī infekcija noritētu vieglāk un retāk. Skaidro dr. Santa Liepa, ģimenes ārste, homeopāte. Vispirms noskaidrosim, kas izraisa šādas ciešanas.
Kas ir Herpes?
Herpes vīrusam ir 2 galvenie veidi – Herpes simplex 1 un 2 (deguna, lūpu, mutes un acu gļotādas, dzimumorgānu bojājumi) un Herpes zoster (vējbakas un neiropātijas). Herpes vīrusa izraisītā infekcija ir ļoti lipīga un pārnešanas ceļš ir ciešs kontakts ar bojāto ādu vai gļotādu. Tātad tas notiek, piemēram skūpstoties vai dzimumattiecību ceļā. Pēc inficēšanās herpes vīruss caur bojātu ādu un gļotādu iekļūst nervu sistēmā, kur ir viņa mūža mājvieta.
Apstākļi, kas izraisa Herpes aktivizēšanos
Herpes aktivizējas pie nelabvēlīgiem ārējiem apstākļiem, piemēram nosalšana, caurvējš un iekšējiem procesiem, piemēram stress, cita smaga saslimšana, piemēram onkoloģiski procesi vai HIV infekcija. Pie aktivizācijas tas izpaužas sākumā kā vietēja dedzināšanas un niezes sajūta, bet pēc tam veidojas pūslīšveida izsitums un čūliņa, kura beigās pārvēršas par kreveli. Katrs, kurš ir kaut reizi to piedzīvojis zina, cik spēcīgas mēdz būt šīs sāpes un cik ilgi var nesadzīt šie herpes izsitumi. Tātad herpes vīruss pēc inficēšanās cilvēka organismā atrodas neaktīvā veidā nervu sistēmā visu mūžu, bet cilvēki tā izpausmes redz un jūt, ja imūnā sistēma ir kompromitēta kādu iemeslu dēļ.
Stiprini imūnsistēmu, lai nebūtu Herpes uzliesmojumu
Lai šo vīrusu mēs varētu noturēt neaktīvā stāvoklī un neciestu no tā uzvaras gājiena tālāk pa mūsu ķermeni, galvenā nozīmē ir kopējās imūnās sistēmas nostiprināšanas pasākumiem, kas jāveic tad, kad ārējās izpausmes vēl nav likušas manīt.
Galvenie pamatlikumi, kas būtu jāievēro ikvienam ir visiem zināmi, bet ne visi vēlas nodarboties ar slimību profilaksi. Tomēr, ja lasi šo informāciju, tad esi gatavs ar kaut ko sākt. Galvenie pamatlikumi tāpat kā galdam ir 4 atbalsta pozīcijas.
1. Miegs. Ideālā gadījumā vajadzētu gulēt 22.00-6.00, jo šajā laikā cilvēka organisms tiešām vispilnvērtīgāk atjauno savus fiziskos un psiholoģiskos resursus. Bet vai Tev sanāk bērnu, darba vai svētku aktivitāšu dēļ?
2. Pareizs ēšanas un dzeršanas režīms, daudzums ēdienkartes sastāvs. Ir kopējas un individuālas likumsakarības, kuru regulāra pārkāpšana lēnāk vai ātrāk noved pie slimības. Piemēram, vienlaicīga olbaltumvielu un ogļhidrātu apēšana vienā ēdienreizē.
3. Emocionāla un psiholoģiska līdzsvara stāvoklis. Īsumā-apmierinātība ar sevi, līdzcilvēkiem un pasauli.
4. Kustības ikdienā – katram individuālas, bet ne mazāk kā 30 min dienā. Kaut vai spriganā tempā iešana ar kājām uz darbu.
Papildus ir iespējas izvēlēties arī kādu iekšķīgi lietojamu preparātu, kurš ir jau palīdzējis agrāk, vai kurš palīdz vīrusu infekciju profilaksei, piemēram, Wobenzym, ehinācija, propoliss, cinks un selēns, kaķa nags un citi fitopreparāti. Nevajadzētu tos dzert visus kopā, bet izvēlēties vienu un novērtēt savas sajūtas un rezultātu.
Ir pieejami arī citi veidi, kā nostiprināt imunitāti un līdzsvarot savu iekšējās vides skābu – sārmu līdzsvaru, kurš nosaka vai infekciju ierosinātājam patiks tur uzturēties vai labāk virzīties uz izeju. Skābā vidē, kad PH ir mazāks par 4.5 iemājo visdažādākie mūsu dzīvie kaimiņi – vīrusi, baktērijas, sēnītes, vienšūņi un vēža šūnas. Skābju – sārmu pareizu līdzsvaru palīdz uzturēt negatīvo jonu terapija, sārmainākas reakcijas ūdens, pareiza ēšana, uzturēšanās dabā un bez stresa vidē.
Ja vēlamies savu veselību atjaunot individuālā veidā, tad to vislabāk darīt speciālista-imunologa, homeopāta, uztura speciālista vadībā.
Kā sev palīdzēt, kad uzmetusies aukstumpumpa
Visgudrāk būtu sakārtot savu iekšējo vidi, lai herpes vīruss klusi sēdētu savā mājiņā un nerādītos ārpusē. Bet ja tas ir jau noticis, tad jāzina kā rīkoties, lai šīs izpausmes ir vieglākas. Homeopātijā šādā gadījumā izmanto simptomātiskos līdzekļus, kas domāti akūtā stāvokļa atvieglošanai, piemēram Rhus toxicodendrom, Cantharis u.c. Pats cilvēks tos izvēlēties bez zināšanām nevarēs, tādēļ ir preparāti, kas domāti ir lokālai ārējai lietošanai – Aciklovīrs, Larifan un Zovirax sintētiskie preparāti, bet, piemēram Lorozīvs, Virogels ir dabisku sastāvdaļu preparāti. Dažkārt ir efektīvi pašā sākuma stadijā, kad sākas tikai kņudināšanas sajūta, pielietot pavisam vienkāršas vielas – kliņģerīšu tinktūru, tējas koka eļļu vai 40% spirta šķīdumu.
Ja nedarīsim it neko, tad pūslīši un čūlas, protams, ar laiku pāries (pumpu nedrīkst durt pušu, jo pumpas saturs ir infekciozs, arī kreveli nevajag plēst – tas paildzina dzīšanu), bet diez vai sāpes, nevaldzinošais izskats un varbūtējās komplikācijas ir tas, kas būtu jāizcieš. Zināšanas un aktīva, pareiza rīcība vienmēr noved pie pozitīva iznākuma un ļauj mums dzīvi baudīt visās krāsās.
Foto: Adobe