Katrā desmitajā ģimenē Latvijā ir cilvēks, kuram nepieciešama mājas aprūpe. Nespēju par sevi parūpēties var izraisīt vecums, smaga slimība vai nelaimes gadījums. Smagākos gadījumos cilvēks var būt pilnībā piesaistīts gultai. Mājas aprūpe ievieš lielas izmaiņas ne tikai pašu pacientu, bet arī viņu ģimenes ikdienā. Kas jāzina un jāņem vērā, aprūpējot sasirgušu tuvinieku mājās, konsultē viens no pasaules vadošajiem higiēnas preču ražotājiem “Seni”.
Ērta un droša vide
- Ja iespējams, personai, kuru kopjat, ir vajadzīga atsevišķa istaba ar vieglu piekļuvi tualetei. Ja tualetes apmeklēšana bez citu palīdzības nav iespējama, gultas tuvumā jābūt šīberim. Būtiski pārdomāt arī telpas izkārtojumu, lai, slimniekam pārvietojoties, būtu vairāk vietas, un ceļā uz tualeti nebūtu lieku priekšmetu un mēbeļu.
- Tāpat slimniekam pa rokas tvērienam pie gultas jānovieto nepieciešamākās lietas, piemēram, telefons, ūdens, grāmata un kāda uzkoda.
- Pārliecinieties, ka telpa ir labi apgaismota, ja iespējams, ar dabīgu apgaismojumu – saules gaisma ir dabisks dezinfekcijas līdzeklis.
- Par ērtu darbu un komfortu jādomā arī pašam aprūpētājam. Seni ražoto produktu klāstā ir daudz produktu vieglākai aprūpei https://seni.lv/lv_LV/productsType/ all/comfort_of_care, piemēram, lacītes ar kabatiņu, kas pasargā gultasveļu un apģērbu no traipiem ēdināšanas un higiēnas procedūru veikšanas laikā, vienreizējie dvieļi un cimdi, kas ne vien nodrošina maigas rūpes par sirdzēja ādu, bet taupa aprūpētāja laiku un spēku.
Guloša cilvēka higiēna
Slimnieka ādai vienmēr jābūt sausai un tīrai, tāpēc svarīgas ir ikdienas higiēnas procedūras. Ja cilvēks nevar nomazgāties pats, par to jāgādā aprūpētājam. Mūsdienās šādos gadījumos kā alternatīva ziepēm noder speciālie mazgāšanas līdzekļi https://seni.lv/lv_LV/category/adas-kopsana, kas nav jānoskalo, bet ādu attīra tikpat efektīvi kā ziepes. Apmazgāšanu ar ūdeni un ziepēm un citiem šķidriem līdzekļiem atvieglo arī speciālie higiēniskie paladziņi, kurus var uzklāt gultā pirms apmazgāšanas.
Higiēnas procedūras svarīgi veikt sistemātiski visam ķermenim, nepiemirstot par pirkstu starpām un grūti aizsniedzamām vietām. Apmazgāšanu jāveic saudzīgi, ādu pārlieku neberzējot. Apmazgātās vietas vienmēr rūpīgi jānosusina, jo lieks mitrums var veicināt baktēriju vairošanos un kairinājumu.
Atcerieties, ka pēc katras ēdienreizes jātīra zobi / zobu protēzes, vismaz reizi dienā jāizķemmē mati. Regulāra apģērba un gultasveļas maiņa palīdzēs slimniekam justies tīri un svaigi, bet kopts izskats un laba higiēna – saglabāt labu noskaņojumu un augstu pašvērtējumu.
Noberzumu un izgulējumu profilakse
Cilvēkiem ar ierobežotām kustībām un tiem, kuri ir guloši, pastāv liels noberzumu un izgulējumu risks. Pastāvīga urīna nesaturēšana, augstāka temperatūra autiņbikšu iekšpusē vai ilgstoša atrašanās vienā pozīcijā var novest pie ādas iekaisuma. Izgulējumi un noberzumi slimniekam rada lielu diskomfortu, kā arī pastāv būtisks infekciju un komplikāciju risks.
Kā tos atpazīt? Par ādas iekaisumu liecina dedzinoša sajūta, sasutumi, nieze, apsārtums.
Kā novērst?
- Ja slimnieks lielāko dienas daļu pavada gultā, svarīgi vairākas reizes dienā, ik pēc 2-3 stundām, nodrošināt pozu maiņu un grozīšanu.
- Regulāri pārliecināties par slimnieka ādas stāvokli.
- Ja rodas aizdomas par izgulējuma attīstīšanos, piemēram, ir apsārtums un jūtamas izmaiņas kādā ķermeņa vietā, pirmkārt, jācenšas skarto vietu atslogot. Skarto vietu var apmazgāt ar siltu ūdeni un ieziest ar īpaši tam domātiem līdzekļiem https://seni.lv/lv_LV/category/adas-kopsana.
- Izgulējumu profilaksi atvieglo īpaši tam paredzēti produkti: spiedienu mazinošs matracis, pretizgulējumu spilveni, speciāli pārklāji gultai, slīdošie pārklājumi, lai cilvēku pārvietotu gultā.
- Būtiski gulošo cilvēku mudināt regulāri iespēju robežās izkustēties arī pašam.
- Izgulējumu profilaksē būtiskas ir arī regulāras masāžas un pilnvērtīgs uzturs.
- Ja pacients lieto biksītes vai ieliktņus urīna vai fēču nesaturēšanai, pārliecinaties, ka tajos izmantoti gaisu caurlaidīgi materiāli – tas mazina izgulējumu un izsutumu risku. Savukārt noberzumu risku, kā arī noplūdes risku palīdzēs mazināt pareiza produkta izmēra izvēle https://seni.lv/lv_LV/content/izvelies-izmeru Ja nejūtaties droši īstā produkta izvēlē, labs palīgs būs Seni mājaslapā pieejamais diagnostikas tests https://seni.lv/lv_LV/diagnostics – tas palīdzēs orientēties piedāvājumā un atvieglos pareizā produkta izvēli.
- Urīna un fēču nesaturēšanas gadījumā īpaši svarīgas ir rūpes par slimnieka ādu arī intīmajās zonās. Iekaisumu un izgulējumu risku mazināšanai ieteicams lietot īpaši tam domātus ādas kopšanas produktus, kas mazina iekaisuma risku.
Emocionālais komforts – tikpat svarīgs
Rūpējoties par sirgstošu tuvinieku, tikpat svarīga kā fiziskā aprūpe ir arī viņa emocionālā labsajūta. Ikdienā svarīgi atvēlēt kādu brīdi, lai ar slimnieku patērzētu vai citādi iespēju robežās kopā pavadītu laiku, piemēram, kopīgi noskatoties kādu filmu vai TV pārraidi, uzspēlētu spēli vai, ja iespējams, dotos kopīgā pastaigā.
Atceries par motivāciju! Lai gan sasirgušajam būtiski just jūsu rūpes un atbalstu, tas nenozīmē, ka jums viņa vietā jāveic itin viss. Iespēju robežās mudiniet tuvinieku darīt tik daudz, cik vien viņa stāvoklī iespējams, – tas palīdzēs saglabāt cilvēku aktīvu, kā arī veicinās viņa emocionālo labsajūtu.
Slims cilvēks var būt emocionāls un notiekošo uztvert saasināti – esiet uzmanīgi vārdu izvēlē un rīcībā. Tai pat laikā ņem vērā, ka arī cilvēkam, kurš ir kopjamā stāvoklī, ir tiesības. Viena no tām ir arī tiesības uz informāciju, kas skar viņa stāvokli. Neliedziet viņam šīs ziņas, ja vien viņš pats to nav lūdzis. Tāpat svarīgi sirgstošajam skaidrot ārstēšanas gaitu un kādu efektu tā var dot.
Atceries arī par sevi! Slimnieka aprūpe no aprūpētāja prasa daudz enerģijas, laika un finanšu resursu, kā arī paņem daudz garīgā un fiziskā spēka. Šādā brīdī vienmēr svarīgi paturēt prātā arī pašam savas fiziskās un emocionālās vajadzības, lai saglabātu pozitīvu attieksmi un motivāciju ilgtermiņā.
“Seni” ekspertu gadu gaitā uzkrātā pieredze un cita noderīga informācija par slimnieku aprūpi apkopota Seni blogā Zelta pieredze www.seni.lv
Higiēnas preču ražotāja Seni plašais un inovatīvais produktu klāsts iekarojis miljoniem cilvēku uzticību visā pasaulē. Seni piedāvā augstākās kvalitātes produktus, kas nodrošina pilnīgu aizsardzību, komforta un drošības sajūtu rehabilitācijas un inkontinences gadījumos. Sortimentā ietilpst uroloģiskie ieliktnīši, autiņbiksītes pieaugušajiem, higiēniskie paladziņi un ķermeņa kopšanas līdzekļi.