Sāpes plecā, rokā, plaukstas locītavās vai muguras sāpes dažkārt ir tikai simptomi. Cilvēka ķermenis darbojas kā vienots veselums. Kad psiholoģisku vai fizisku faktoru ietekmē ķermenī rodas disbalanss, to var piemeklēt sāpes un dažādas slimības. Dzert pretsāpju zāles un cīnīties tikai ar simptomiem ir nepareizi – ir jāizprot problēmas cēlonis, kas var būt gan fizisks, gan dažkārt psiholoģisks. Par holistiko pieeju medicīnā un traumatoloģijā stāsta “Anti-Aging Institute” ārsts traumatologs, ortopēds Laimonis Zuļģis.
Kas ir holistiskā pieeja?
Holistiskā pieeja medicīnā nozīmē izpratni, ka visi ķermenī notiekošie procesi ir savā starpā saistīti. Tādējādi ārsts vērtē cilvēka veselību kopumā, meklējot kopsakarības un iemeslus dažādām veselības problēmām. Tiek ņemti vērā ne tikai fiziskie, bet arī psiholoģiskie un psihoemocionālie faktori.
Biežākās sūdzības, ar ko pacienti parasti vēršas pie traumatologa, ortopēda, ir sāpes plecu un ceļu locītavās, mugurā, gūžās. Ja iemesls nav akūta trauma (nelaimes gadījums, avārija, kritiens u.c.), bet simptomi par sevi liek manīt jau kādu laiku, ārsta uzdevums ir saprast, kā šis simptoms radies un par ko vēsta.
Kas var izraisīt pleca sāpes, ja iemesls nav trauma?
- Cilvēka vecums – gaidu laikā var progresēt dažādas locītavu slimības, deformācijas un citas ar vispārējo ķermeņa novecošanu saistītas pārmaiņas;
- Dzīvesveids: uzturs, fiziskā aktivitāte, darba specifika un dienas ritms – tas viss tiešā veidā ietekmē arī kopējo pašsajūtu un fizisko veselību;
- Uztvere – arī emocijas, kopējais emocionālais noskaņojums un psiholoģiskais stāvoklis var ietekmēt fizioloģiskos procesus ķermenī. Piemēram, psihoemocinālās traumas var rezultēties ar lokālām sāpēm ķermenī. Traumas ir ne tikai fizisks, bet arī psihoemocionāls stāvoklis, un viss, ko piedzīvojam, ir kā smagi iepirkuma maisiņi, kurus nēsājam līdzi.
Kā notiek holistiskās pieejas traumatologa konsultācija?
Traumatoloģijā nenovērtējama loma ir precīzai diagnostikai (datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse, rentgens), tomēr ir gadījumi, kad pat visrūpīgākie izmeklējumi neuzrāda novirzi no normas, tomēr simptomi un sūdzības nepazūd. Sarunas laikā ar pacientu ārts novērtē, kāda pieeja pacientam ir nepieciešama.
Holistiskās pieejas ietvaros pacientam ir noderīgi vizītes laikā ārstam pastāstīt ne tikai par sūdzībām un simptomiem, piemēram, sāpēm rokā, plecos vai mugurā, bet arī par to, kā cilvēks šobrīd jūtas psiholoģiski un emocionāli, ar kādām vēl it kā nesaistītām slimībām viņš slimo, kādas traumas un veselības problēmas piedzīvotas pagātnē. Jo detalizētāku informāciju par pacientu ārsts saņems, jo labāk izdosies izprast problēmas cēloņus un tos novērst. Traumatologs ortopēds ir pieejams Veselības centrs 4
Gadījums no ārsta prakses!
Pacients sūdzas par sāpēm mazajās pirkstu locītavās. Tās nav iegūtas fiziskas traumas dēļ, bet ir simptoms. Sarunā ar ārstu pacients atklāj, ka sirgst arī ar psoriāzi un ir atradis informāciju par to, ka abas slimības mēdz būt saistītas. Šajā gadījumā pieņēmums nav kļūdains, jo gan psoriāze, gan reimatoīdais poliartrīts, kas izraisa locītavu sāpes, ir autoimūnās slimības – organisms ģenerē olbaltumvielas, kuras vēršas pret pašu organismu.
“Autoimūnās slimības gadījumā holistiskā pieeja liek jautāt: “Kādēļ ķermenis vēršas pats pret sevi?” Slimības simptomus var un vajag ārstēt, taču tādējādi veselības problēma visbiežāk tiek tikai atlikta uz laiku, bet tās iemesls paliek. Ir jāizprot pacienta dzīves pieredze, attiecības ar vecākiem, ģimeni. Šiem aspektiem ir nozīme, un, atrodot šos neapzinātos “puzles” gabaliņus, iespējams sākt strādāt ar pašu simptomu sakni. Nav runa par šī “puzles” fragmenta atmešanu vai iznīcināšanu, bet gan tā izprašanu un pieņemšanu, ļaujot spert nākamos soļus uz pilnvērtīgu atlabšanu gan fiziskajā, gan emocionālajā līmenī,” stāsta Dr. Zuļģis.
Vērts ņemt vērā!
Pacienti dažkārt sūdzību gadījumā kavējas doties pie ārsta, piemēram, sāpes saistot ar ķermeņa vispārējiem novecošanās procesiem. Šāda pieeja nav pareiza: ja ir sūdzības, jāmeklē to iemesli un tās jānovērš! Pilnvērtīga visu organisma sistēmu darbība nodrošina ne vien veselību un labu pašsajūtu, bet arī ilgu un aktīvu mūžu.
Tādējādi holistiskā pieeja medicīnā iet roku rokā arī ar anti-aging konceptu, – kas nav burtiska cīņa ar gadiem kā ienaidnieku, bet dzīvošana un strādāšana ar sevi, lai kontrolētu novecošanās izpausmes, un vecums nebūtu tas, kas nosaka cilvēka iespēju robežas.
Pieteikšanās pie ārsta un papildinformācija:
Tālr.: +371 25418181, +371 67847718
Adrese: Baznīcas iela 18, Rīga
www.antiaging.lv