Biežākie kakla sāpju izraisītāji ir vīrusi un baktērijas, taču dažkārt kakla sāpes var norādīt uz citām veselības problēmām. Kā ārstēt kakla sāpes dabīgiem līdzekļiem, un kādas biežākās kļūdas ārstēšanā pieļaujam, stāsta Veselības centrs 4 ausu, kakla un deguna ārste Kristīne Broka.
Kakla sāpes ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki vēršas pie ārsta. Slimības sākumstadijā vienmēr būtiski noteikt kakla sāpju izraisītāju, jo ieteicamā ārstēšana katrā gadījumā ir atšķirīga. Lai saprastu, vai vari ārstēties mājās ar dabiskiem līdzekļiem, vai tomēr jāapmeklē ārsts, ir svarīgi saprast, vai sāpes izraisījusi vīrusa infekcija, kā tas ir apmēram 80% gadījumu, vai baktērijas, jo tad bez ārsta apmeklējuma neiztikt. To novērtēt cilvēks lielākoties var pats.
Kas izraisa kakla sāpes?
1. Vīrusi – līdz pat 80% gadījumu kakla sāpes izraisa vīrusa infekcijas, kas īpaši izplatītas rudens un ziemas sezonā.
2. Baktērijas – visbiežāk kakla bakteriāls iekaisums izpaužas kā angīna vai faringīts (baktēriju izraisīts kakla vai rīkles gļotādas iekaisums).
Vīrusa izraisīta kakla iekaisuma gadījumā:
– rīkles gļotāda ir izteikti sarkana, var būt redzams pastiprināts asinsvadu tīklojums kaklā;
– rīšana nav apgrūtināta, ir sajūta, ka rīšanas kustība simptomus atvieglo, ir patīkami iedzert kaut ko siltu.
– uz mandelēm nav redzams balts aplikums un kakla pietūkums ir mazāk izteikts, nekā tad, ja iekaisumu izraisījušas baktērijas;
Bakteriāla iekaisuma gadījumā:
– kakla sāpes sākas ļoti strauji;
– ir augsta temperatūra;
– ir grūtības norīt, “karsta kartupeļa” sajūta kaklā;
– pietūkstot mandelēm, var būt grūtības runāt, uz mandelēm redzami balti aplikumi.
Kā ārstēt?
Bakteriāla iekaisuma gadījumā, kad parādās tipiskie simptomi, nekavējoties jādodas pie ārsta, jo ārstēšanā parasti nākas ņemt talkā antibiotikas. Noteikti jādodas pie ārsta, ja ir: augsta temperatūra, intoksikācija (raksturīga slikta dūša, galvassāpes un reibonis), izteiktas sāpes norīt, kāda limfmezgla izteikts pietūkums un ja iekaisums un sāpes kaklā nepazūd ilgāk par divām nedēļām
Vīrusa izraisītas kakla sāpes var ārstēt mājās, liekot lietā lokāli lietojamus preparātus, kas aptiekās pieejami bez receptes – spreji un sūkājamās tabletes, kuru uzdevums ir mazināt iekaisumu un atvieglot sāpes. Tāpat ieteicams uzņemt C vitamīnu, daudz ūdens un atpūsties. Ja pie vainas bijis vīruss, simptomi parasti izzūd nedēļas līdz divu laikā.
Ja kakla sāpes izraisījis vīruss, kaklu nav ieteicams skalot – pat, ja sākotnēji liekas, ka skalošana simptomus atvieglo, jo skalošana kakla gļotādu vēl vairāk sakairina.
Uzmanīgi ar skalošanu! Gļotādu vajag mitrināt citādi.
Vīrusa infekcijas gadījumā kaklā vairojas gļotas, un rodas traucējoša sajūta, tāpēc cilvēkiem nereti patīk kaklu paskalot. Taču šādi gļotāda tiek kairināta, tā paliek neaizsargāta gluži kā jēla brūce. Pirmā sajūta var būt atvieglojums, taču pēc tam seko vēl lielākas sāpes un diskomforts. Tātad: ja uz mandelēm nav redzami balti aplikumi, kaklu skalot nevajag. Vajag gļotādu mitrināt, ja tā ir sausa – vēlams izvēlēties līdzekli, kurš ir uz eļļas bāzes, piemēram, Faringospray, kas satur dabīgas smiltsērkšķu un kliņģerīšu eļļas, kā arī antibakteriālo un antioksidantiem bagāto apelsīnu eļļu. Tas piemērots arī bērniem jau no 2 gadu vecuma.
Savukārt, kakla skalošana var palīdzēt un atvieglot simptomus, ja ir sākusies angīna, kad mandeles klāj balti aplikumi. Tad var palīdzēt skalošana ar kumelītēm, kliņģerīšu šķīdumu vai vājas koncentrācijas sālsūdeni (viena tējkarote sāls bez kaudzes uz glāzi silta, novārīta ūdens). Stiprs sālsūdens kaklu var vēl vairāk kairināt vai pat apdedzināt kakla gļotādu. Tāpat svarīgi kakla skalošanā ievērot mērenību – to var darīt ne biežāk kā divas reizes dienā.
Kādas KĻŪDAS cilvēki pieļauj visbiežāk?
- Nepaliek mājās. Lai slimību neielaistu, svarīgi sākt ārstēties uzreiz, nevis gaidīt, kad vīruss pieņemsies spēkā. Tā ātrāk var izārstēties, pasaudzēt veselību un neaplipināt citus, jo vīrusa infekcijas sākumstadijā tas ir lipīgs.
- Lieto alkoholu. Ja sāp kakls, alkoholu lietot nevajag, jo tas ne tikai pazemina kopējo imunitāti, bet var kairināt kakla gļotādu un veicināt iekaisuma izplatīšanos.
- Iet pirtī. Kad kakls sāp, pirtī iet nevajag. Pirtī jāiet, kad cilvēks jūtas nosalis, savukārt, kad slimība jau klāt – pirts nepalīdzēs. Karstuma un mitruma iespaidā iekaisums “var iet dziļumā” – pāriet bakteriālā formā.
- Nepamatoti lieto antibiotikas. Antibiotikas nedarbojas pret vīrusu izraisītām infekcijām. Tās nekādi nepalīdz un nepaātrina atlabšanu, tieši otrādi novājina tavas dabiskās aizsargspējas.
Ja sūdzības nepazūd vai bieži atkārtojas
Ja kakla sāpes bieži atkārtojas vai nepāriet divu nedēļu laikā, iemesls var būt arī tā dēvētā atviļņa slimība, kad kuņģa izdalītā skābe rada hronisku iekaisumu rīkles gļotādā. Šo slimību nereti konstatē otolaringologs, kad cilvēks sūdzas par ilgstošām kakla sāpēm.
Pieaudzis, vesels cilvēks ar vīrusa izraisītām infekcijām var slimot vienu vai divas reizes sezonā. No saslimšanas sargā stipra imunitāte, ko palīdz uzturēt C vitamīns, veselīgs uzturs, kurā iekļauti augļi, regulāra izgulēšanās 8h un katru dienu pastaiga svaigā gaisā vismaz 30 minūtes. Imunitātes pazemināšanos var izraisīt stress, nogurums, depresija un lieli emocionāli satricinājumi.
Foto: Shutterstock