Vakcinācija pret ērču encefalītu: vienīgā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcīna!

Vakcinācija pret ērču encefalītu

Vakcinācija pret ērču encefalītu un revakcinācija patiešām ir vienīgais veids, kā sevi pasargāt no saslimšanas, turklāt pareizi veiktai vakcinācijai efektivitāte ir 99%, atzīst infektoloģe Una Caune. Nav jāvakcinējas tikai tiem, kas jau pārslimojuši ērču encefalītu.

Nav citu variantu – ir jāvakcinējas pret ērču encefalītu

  • Nepalīdzēs tas, ka tu neiesi uz mežu, jo ērces ir zālē un krūmos, parkos un piemājas zālājos. Tās mājās var atnest kaķis, suns vai ciemiņš.
  • Nepalīdzēs tas, ka siltajā laikā nolemsi aizbraukt uz citu zemi, jo pasaulē ir aptuveni 1000 zināmu ērču sugu. Ērces nedzīvo tikai valstīs, kur gaisa temperatūra vienmēr ir zem nulles.
  • Nepalīdzēs pārliecība, ka gan jau dakteri iedos  zāles, ja tiešām ērce pieķersies. Pirms daudziem gadiem, lai nesaslimtu, šādās situācijās nevakcinētajiem ievadīja imunoglobulīnu, bet tas Eiropā sen aizliegts, jo nav drošs līdzeklis. Vienīgais, ko tev ārsts ieteiks – uzreiz ievadīt pirmo vakcīnu. BET, tu ērci vari arī nepamanīt! Ērces mēdz būt ļoti mazas, turklāt ne visas ieķeras uz ilgu laiku. Taču inficēta ērce var tevi inficēt ļoti ātri, un tu pat to nenojautīsi, kamēr sāks izpausties slimības simptomi.

Ja sācies ērču encefalīts, 1-3 nedēļu laikā pēc inficēšanās parādās gripai līdzīgi simptomi: paaugstināta temperatūra, galvassāpes un sāpes ķermenī. Slimības sekas var būt dramatiskas – līdz pat pilnīgai ķermeņa paralīzei. Pret ērču encefalītu zāļu nav! Tikai – pret slimības simptomiem.

Kad un kur vakcinēties pret ērču encefalītu?

Vakcināciju var veikt jebkurā laikā, tikai, sākot vakcināciju no nulles, rudenī un ziemā būs parastā shēma, pavasarī un vasarā – paātrinātā. Ar TicoVac vakcīnu paātrinātā vakcinēšanas shēma ir straujāka. Šī paātrinātā shēma ir šāda: pirmā deva, tad otrā deva pēc 14 dienām, un trešā deva 5-12 mēnešus pēc otrās devas. Vienkārši dodies uz jebkuru vakcinācijas kabinetu Latvijā vai pie ģimenes ārsta un sāc vakcināciju pēc tā brīža aktuālās shēmas. Vietas visā Latvijā, kur vari vakcinēties, skaties šeit.

Vakcinācija pret ērču encefalītu

Situācijas, kad vakcīnu ievadīt nedrīkst, ir ļoti retas. Turklāt pirms vakcīnas ievadīšanas ir jāatbild uz mediķa jautājumiem, tādejādi šīs izņēmuma situācijas tiek identificētas. Tās ir: ļoti spēcīgas alerģiskas reakcijas uz kādu no vakcīnas sastāvdaļām; akūta citas slimības fāze; smaga hroniska slimība, kas saistīta ar imūndeficītu. Šajās izņēmuma situācijās ārsts lems par vakcinēšanas iespējamību, pārējās – droši vakcinējies!

Vakcināciju grūtniecības un barošanas ar krūti laikā drīkst nozīmēt tikai gadījumos, kad nepieciešama neatliekama aizsardzība pret ērču encefalītu un pēc rūpīgas riska un ieguvuma izvērtēšanas. Bet, protams, labāk vakcināciju veikt pirms bērna ieņemšanas.

Bērnus ieteicams sākt vakcinēt no 1 gada vecuma. Bērniem vakcināciju pilnībā vai daļēji apmaksā valsts:

  • 100% apmērā bērniem no 1 gada līdz 18 gadiem, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā (visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu). Bezmaksas pote pret ērču encefalītu šogad pienākas Kuldīgas, Ventspils, Dienvidkurzemes, Talsu un Cēsu novada bērniem. Vakcināciju veic ģimenes ārsts, kura prakse ir attiecīgajā teritorijā. Ja bērns ir reģistrēts endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse tajā neatrodas, vakcinācija jāveic pie tāda ģimenes ārsta, kura prakse atrodas kādā no endēmiskajām teritorijām), vairāk lasīt šeit.
  • 50% apmērā visiem bērniem līdz 24 mēnešu vecumam, neatkarīgi no bērna deklarētās dzīvesvietas;
  • 25% apmērā grūtniecēm un sievietēm līdz 70. pēcdzemdību perioda dienai. 

Pēc vakcīnas ievadīšanas vairākas dienas var būt apsārtums potēšanas vietā. Par to nevajag satraukties. Tāpat normāla organisma atbildes reakcija ir paaugstināta ķermeņa temperatūra – pat 38 grādi un vairāk. Bet, tā kā nevar zināt, vai nav sākusies kāda cita slimība, šādā situācijā labāk konsultēties ar ārstu.

Ja tu nezini:

  • Kad saņēmi iepriekšējo ērču encefalīta poti, turklāt potēšanas pase nav atrodama, bet atmiņā ir palicis, ka ap šo laiku ir jāveic revakcinācija – tad vajag to veikt.
  • Datus par bērna vakcinēšanu, noteikti jākonsultējas ar ārstu. Vakcinēt bērnus var no 1 gada vecuma.
  • Cik bieži jāveic vakcinācija pret ērču encefalītu, atgādinām, pēc pirmās revakcinācijas (kas ir 3 gadus pēc 3. vakcīnas ievadīšanas) nākamā atkārtotā vakcinācija ir nepieciešama:
    –  līdz 16 gadus veciem bērniem ik pēc 5 gadiem;
    – 16 līdz 60 gadīgiem cilvēkiem ik pēc 5 gadiem;
    – vecākiem cilvēkiem par 60 gadiem ik pēc 3 gadiem.
  • Ar kura ražotāja vakcīnu esi iepriekš vakcinēts, tad revakcinācijas brīdī tas nav tik svarīgi – turpmāko aizsardzību nodrošinās tā vakcīna, kuru saņemsi.

Tā kā situācijas, kad cilvēki aizmirst, vai un kad ir vakcinējušies, nav retas, glabā datus par vakcinēšanos pie mums www.maniveselibasdati.lv un tev jebkurā laikā un vietā būs pieejami tavi vakcinēšanās dati.

Revakcinācija, ja cilvēks saņem imunitāti nomācošu terapiju

Cilvēkiem, kuri saņem imunitāti nomācošu terapiju, imūnās sistēmas aizsargreakcija pret ērču encefalītu ar parasto devu var nebūt pietiekama. Tāpēc pirms turpmākās revakcinācijas devas noteikšanas svarīgi ir veikt seroloģiskos testus, kurus drīkst veikt tikai specializētās, kvalificētās laboratorijās ( jautā savam ārstam). Šāda prasība piemērota tāpēc, ka ir iespējama krusteniska reakcija ar antivielām, kas veidojušās pēc pārslimošanas vai vakcinācijas pret citiem flavivīrusiem (piem., Japānas encefalīts, dzeltenais drudzis, Denges drudža virus), kā rezultātā var rasties viltus pozitīvs rezultāts.

Ja pieķeras ērce

Ja vakcinēšanās nav uzsākta, bet ērce pieķērusies, tā jāizņem jau tajā pašā dienā (vislabāk nekavējoties ērces pārbaudīšanas dēļ) un jākonsultējas ar ārstu par turpmāko rīcību.

Ja vakcinēšanās uzsākta, bet ērce pieķērusies drīz pēc pirmās potes, nav pilnīgi droši, ka aizsardzība ir pietiekama. Aizsargvielu veidošanās ir individuāls process, bet iespējams, ka pēc divām nedēļām (pēc pirmās vakcīnas saņemšanas) tās organismā jau būs tādā daudzumā, ka spēs tevi pasargāt. Taču gana droši visi var justies pēc mēneša un pilnīgi droši – pēc aptuveni trim mēnešiem.

Ja vakcinācija pasargā no saslimšanas, kāpēc tik daudz runā, kā ģērbties, lai ērce nepieķertos? Ērces pārnēsā vairākas slimības un pret Laimas slimību diemžēl vakcīna nav vēl izgudrota.

PP-TCV-LVA-0366. 2023. gada janvāris
Sadarbībā ar Pfizer
Foto: Adobe