Sārtā seja jeb rozācija: Kā rūpēties par apsārtušu ādu

Rozačija

Rozācija ir ļoti bieži sastopama hroniska, bet joprojām līdz galam neizprasta, ādas slimība, kas galvenokārt skar sievietes. Tā visbiežāk izpaužas kā apsārtusi, pat sarkana sejas āda. Mēdz teikt arī – kuperoza sejas āda, ja apsārtumu rada paplašināti, tuvu ādas virskārtai novietoti asinsvadi. Lai arī tā var attīstīties jebkurā vecumā un atšķirīgu mehānismu rezultātā, biežāk to sastop gaiša ādas tipa sievietēm no 30 gadu vecuma, taču, ja slimība skar vīriešus, tas notiek nedaudz vēlāk (ap 50 gadu vecumu) un izpausmes vairumā gadījumu ir izteiktākas. Tā nav raksturīga bērniem un jauniešiem.

Rozācijas izpausmes ir variablas ar tendenci periodiski mazināties un nelabvēlīgu faktoru ietekmē saasināties. Rozācijas uzliesmojumus veicina – ultravioletais starojums, stress, pārkaršana, krasas temperatūras izmaiņas, vējš, mitrums, smaga fiziska slodze, alkohols (sevišķi sarkanais vīns), karsti dzērieni, asi ēdieni. Simptomi variē no pārejoša sejas ādas apsārtuma slimības sākumstadijās, kas ar laiku pāriet pastāvīgā apsārtumā, daļai pacientu papildus ir arī pinnes un ar laiku kļūst redzami paplašināti sejas asinsvadi. Paši pacienti visbiežāk atzīmē jūtīgu ādu, reizēm dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas.

Pamatlietas, kas jāņem vērā jutīgas, apsārtušas ādas kopšanā

Pirmkārt, ļoti būtiski ir izmantot līdzekļus ar saudzīgu un ādu remdējošu sastāvu un izvairīties no tā, kas varētu ādu kairināt.

Jaunākie pētījumi skaidro, kāpēc uz rozāciju jeb apsārtumu tendētai ādai ir tieksme būt super jutīgai. Tas tāpēc, ka ādas aizsargbarjera rozācijas skartai ādai nepilda savas funkcijas. Aizsargbarjera ir ādas pirmā aizsardzība, kas pasargā to no ārējiem kairinātājiem un uztur ādā ūdeni. Ja ir bojāta ādas aizsargbarjera, tad āda piedzīvo:
– ūdens zudumus (tā top izteikti sausa)
– jutīgumu (āda, šķiet, kļuvusi kaprīza)

Jutīga āda pieprasa īpašas rūpes, tāpēc dari tā:

1. Izvēlies maigu attīrīšanu

Jebkas, kas ādu kairina, pasliktinās rozācijas stāvokli. Tāpēc izvairies no ādas berzēšanas un no skrubjiem. Ādas attīrīšanai neizmanto ādas sūklīšus un dvielīšus, smagākos gadījumos pat ne vates plāksnītes, protams, neko eksfoliējošu.

Izvēlies attīrīšanas līdzekli, kas neputo, tas būs piemērotāks jutīgai ādai, jo putojoši līdzekļi mēdz attīrīt ādu arī no tās dabiskās aizsargkārtiņas. Meklē līdzekli, uz kura norādīts, ka tas ir bez aromāta un ka tas ir piemērots jutīgai ādai. Izmēģini, piemēram: AQUARUBORIL® micelāro ūdeni apsārtušai ādai, kas ir ļoti maigs un piemērots sausai, apsārtušai ādai.

2. Ikdienā izmanto ādu remdējošu mitrinātāju

Ādu ir nepieciešams mitrināt divas reizes dienā, gan no rīta, gan vakarā. Izvēlies mitrinošu krēmu vai gelu, kas viegli klājas un nenosprosto poras, un remdē ādu.
Izvēlies savam ādas tipam piemērotāko, piemēram: RUBORIL® EXPERT S krēmu apsārtušai ādai, ja āda ir sausa un apsārtusi, vai RUBORIL® EXPERT M krēmgelu apsārtušai ādai, ja āda ir normāla vai kombinēta.

3. Izvēlies efektīvākās aktīvās sastāvdaļas

Nevajag sarežģīt dzīvi, izvēlies klīniski pierādītas un dermatologu atzītas aktīvās sastāvdaļas. Ja rozācija ir vidēji smaga, ja apsārtums ir konstants un apsārtumam varbūt pievienojušies arī mazi izsitumi (papulas, pustulas – līdzīgi kā aknei), sāc lietot līdzekļus, kuru sastāvā ir azelaīnskābe – tos vari iegādāties aptiekā un bez receptes. Dermatologi iesaka METRORUBORIL® A.Z krēmu apsārtumam, tā sastāvā ir 15% azelaīnskābe, kam ir pretiekaisuma īpašības. Pēc 3 mēnešu lietošanas no rīta un vakarā, ādas stāvoklis būs nozīmīgi uzlabojies.

Ja uz sejas ir redzami smalkie asinsvadi, piemēram, uz vaigiem vai ap nāsīm, tā ir kuperoze (viens no rozācijas paveidiem). Tad nepieciešams ikdienā lietot līdzekļus, kas nostiprina asinsvadu sieniņas, piemēram: RUBORIL® EXPERT INTENSE koncentrēto līdzekli pret apsārtumu, ko lieto divas reizes dienā tieši uz redzamajiem, smalkajiem asinsvadiem.

4. Aizsargā ādu no saules

Saules ultravioletais starojums pasliktina rozācijas simptomus, tāpēc lieto plaša spektra saules aizsarglīdzekli, kas paredzēts jutīgai ādai un ir ar saules aizsargfiltru RUBORIL Expert SPF50+ . Apsārtušu, jutīgu ādu no saules jāaizsargā katru dienu, arī tad, kad saulīte šķiet paslēpusies aiz mākoņiem.

5. Sargā ādu no kairinātājiem

Izpēti savu ādas kopšanas līdzekļu sastāvu, lai izvairītos no rozācijas stāvokļa pasliktināšanās. Līdzekļu sastāvā nevajadzētu būt alkoholam, aromātvielām un eksfoliējošām sastāvdaļām. Nevajadzētu lietot arī mājās lietojamos pīlingus un skābju procedūras.

Konsultējies ar dermatologu

Ja simptomi ir pārāk izteikti un netiec ar tiem vairs galā, tad ir īstais brīdis pieteikties uz konsultāciju pie dermatologa. Dermatologs noteiks precīzu diagnozi, pielāgos ādas kopšanas plānu un izrakstīs pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, metronidazolu, azelaīnskābi, ivermektīnu saturošus medikamentus. Tāpat dermatologi nereti iesaka lāzerprocedūras asinsvadu un iekaisuma problēmas risināšanai.

Foto: Adobe