Materiāls paredzēts veselības aprūpes speciālistiem programmas “VESELS BĒRNS” ietvaros.
SIA Centrālā laboratorija analīžu datu apkopojums par 2021. gadu liecina, ka 60% bērnu vecumā no 3 līdz 16 gadiem kopējais D vitamīna līmenis asinīs ir zem normas. Tāpēc noris programma “Vesels bērns”, kuras mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz šo veselības tēmu, aicinot pārbaudīt D vitamīna līmeni bērna asinīs, un veicināt vecāku izpratni par to, kā bērnam pareizi uzņemt D vitamīnu labākajā veidā.
Par skarbo realitāti un to, cik bērna veselībai vitāli svarīgs ir vitamīns D3 uz sarunu aicinājām programmas “Vesels bērns” vēstneses, speciālistes savā jomā un mammas – pediatri Sanitu Mitenbergu un bērnu uztura speciālisti Lizeti Pugu.
Vai patiesi realitāte ir tik skarba?
Šie ir tikai vienas laboratorijas dati, kas parāda tendenci, bet patiesā situācija varētu būt vēl nopietnāka. No savas pieredzes es varu apstiprināt, ka pazemināts D vitamīna līmenis ir ļoti daudziem bērniem. Bez tam bieži vecāki uzskata, ka norma ir virs 30 ng/ml, taču es atļaušos iebilst – tas ir absolūtais minimums. Svarīgi ir saprast – labai imunitātes darbībai kopējam D vitamīna līmenim būtu jābūt vismaz 50 ng/ml, uzsver Lizete Puga.
Kas ir iemesls tik bēdīgai realitātei?
Praksē esmu novērojusi tendenci, ka, bērniņam piedzimstot, vecāki pirmos divus gadus rūpīgi seko līdzi bērna veselībai un regulāri dod bērnam papildus arī vitamīnu D3, apzinoties, ka tā trūkums var izraisīt bērna motoriskās attīstības aizkavēšanos – lai bērns sēdētu, rāpotu, skrietu utml. Taču mazajam augot, D3 vitamīna papildus uzņemšana aiziet otrā plānā vai pat aizmirstās.
Un te var sākties problēma, jo 3 – 4 gadi ir nākamais paātrinātās augšanas posms, kad aktīvi veidojas skelets un kauli burtiski aug. Šajā periodā bērnam īpaši vajag D vitamīnu un kalciju – kā zināms, lai kalcijs spētu veikt savu uzdevumu tam obligāti nepieciešams ir sabiedrotais – D vitamīns, bez kura organisms nespēj absorbēt uzņemto kalciju.
Daudzi vecāki bērnam šajā vecumā izvēlas dot zivju eļļu, tad es vienmēr uzsveru, ka laikā, kad mazais ķermenītis aug un attīstās, D3 vitamīns ir pirmajā vietā. Ja dodat bērnam arī omega-3, tad dodiet D3 vitamīnu kā monovitamīnu pēc brokastīm, bet omega 3 – vakarā.
Kā tad ar saulē pavadītu vasaru? Un vēl taču ir ikdienas produkti, kas bagātināti ar D3 vitamīnu!
Diemžēl Latvijā no saules uzņemt pietiekamu D vitamīna devu tikpat kā nav iespējams. Pat vasaras mēnešos laiks, kad to ir iespējams izdarīt, ir tikai divas trīs stundas dienas vidū, un pat tad mēs savus mazos esam nozieduši ar pretiedeguma krēmu. Tātad D vitamīns tāpat nespēj būt uzņemts.
Runājot par D2 vitamīna uzņemšanu ar uzturu. Protams, ēdot veselīgi, mēs uzņemam daļu nepieciešamās dienas devas, tomēr apēst tik daudz, lai nodrošinātu 100 procentus šī vitamīna, ik dienu nav iespējams. Un aknas, zivis un sēnes, kas ir D2 vitamīna avoti, netiek pietiekami iekļautas bērna ēdienkartē.
Turklāt vecāki bieži iekrīt uz mārketinga trikiem, pērkot produktus, kas ir bagātināti ar D vitamīnu, – brokastu pārslām, jogurtiem un piena dzērieniem. Vēlos vērst uzmanību uz to, ka šāds ēdiens nespēj būt pilnvērtīgs D vitamīna avots. Lai uzņemtu šī vitamīna dienas normu, mazajam būtu jāapēd četras porcijas brokastu pārslu vai jāizdzer litrs piena produktu ik dienu.
Tikpat maldinoša var būt multivitamīnu lietošana. Jā, tajos ir iekļauts D3 vitamīns, bet tā uzsūkšanās spēja šādos kompleksos ir tikai 30–40 procentu, un to var novērot pēc asins analīzēm. Mammai ir vieglāk iedot bērnam “visus” vitamīnus ar vienu kapsulu, taču reti kura mamma iedziļinās, kādi vitamīni un kādās devās ir konkrētajos multivitamīnos, paļaujoties, ka tie apvieno visu bērnam nepieciešamo, uzsver Sanita Mitenberga.
Kam pievērst uzmanību, lai saprastu, ka bērnam ir D vitamīna deficīts?
Pirmās pazīmes, kas varētu liecināt, ka bērnam trūkst D vitamīna, ir neizskaidrojams nogurums, miegainība, grūtības koncentrēties un pastiprināta svīšana. Jāpiebilst, ka gandrīz visos gadījumos, kad bērnam ir papildu slodze – mācību pulciņi, fiziskās nodarbības (dejošana, hokejs, teniss u. c.) – un netiek uzņemts D3 vitamīns, visticamāk, D vitamīna līmenis organismā būs mazāks par normu.
Tāpat arī bērnu ar virssvaru vecākiem ir strikti jāseko līdzi savas atvases D vitamīna līmenim, jo pētījumi pierāda, ka šādiem bērniem bieži novērojama sliktāka D vitamīna uzsūkšanās spēja.
Kā vecākiem rīkoties?
Pirmām kārtām domāt preventīvi – nodot analīzes un noskaidrot, kāds ir kopējais D vitamīna līmenis asinīs. Tas ir svarīgi, īpaši sākoties gada vēsajai sezonai, kad ir vērojams straujš D vitamīna līmeņa kritums. Analīzes ir lielisks atspēriena solis. Ja kopējais D vitamīna līmenis asinīs ir zem normas (30 ng/ml), obligāti bērnam jādod D3 vitamīns katru dienu. Ja kopējais D vitamīna līmenis asinīs, pārbaudot reizi gadā, turas normas robežās – virs 30 ng/ml –, pietiek ar uzturošo devu – 600 SV.
Nākamais solis ir izvēlēties īsto uztura bagātinātāju, lai bērns uzņemtu D3 vitamīnu efektīvi. Es saviem pacientiem iesaku monoterapiju, uzsver Sanita Mitenberga. Esmu vairākkārt pārliecinājusies gan profesionālajā darbībā, gan savā ģimenē, ka D3 vitamīns ir jāuzņem viens pats, bez citu vitamīnu vai eļļas piedevām. Piemēram, savā ģimenē es lietoju spreja formas D3 monovitamīnu, jo tam ir augsta uzsūkšanās spēja un manām meitām patīk tā apelsīnu garša. Arī saviem klientiem rekomendēju spreju bez eļļas bāzes, jo eļļa traucē pilnībā uzsūkties D3 vitamīnam. Manā ģimenē ir iecienījuši LYLsunD3. Arī pati to apzinīgi lietoju, un mans kopējais D vitamīna līmenis asinīs jau ilgāku laiku stabili turas optimāls – 63–75 ng/ml.
Noslēdzot sarunu, vai vēlaties nodot īpašu vēstījumu vecākiem?
Esmu ārste pediatre ne tikai pēc profesijas, bet arī pēc aicinājuma. Man rūp mūsu bērnu veselība. Tāpēc vēlreiz uzsvēršu – mīļie vecāki, lūdzu, domājiet preventīvi, nodrošiniet savam bērnam veselīgu nākotni un atcerieties par D3 vitamīna regulāru papildu lietošanu, norāda Lizete Puga.
D vitamīns ieņem nozīmīgu lomu bērna organisma aizsargspēju nodrošināšanai un attīstībai. Taču ir būtiski saprast, ka labu imunitāti un labu pašsajūtu varam iegūt kompleksi – ēdot daudzveidīgi un krāsaini, regulāri kustoties, kārtīgi guļot utml, uzsver Sanita Mitenberga.
Programmas finansētājs Latvijas farmācijas zīmols LYL love your life® “LYL love your life® pamatuzdevums ir gādāt par Latvijas iedzīvotāju un viennozīmīgi bērnu veselību, piedāvājot papildināt vai novērst mūsu platuma grādos organismam nepieciešamo vitamīnu trūkumu. Tāpēc mēs organizējam šo programmu, lai aktualizētu D vitamīna nepietiekamības un deficīta problemātiku bērniem, mūsu sabiedrībā,” skaidro LYL love your life® zīmola vadītāja un programmas “Vesels bērns” iniciatore Renāte Līdaka – Ziemane.
LYLsunD3 KID – dabisks, lietošanā drošs un ērti uzņemams D3 vitamīns ar dabisku apelsīnu garšu. Šī produkta labvēlīgā iedarbība ir apstiprināta Latvijā veiktos zinātniskos pētījumos, kuros pierādīts, ka LYLsunD3 mikroemulsijas spreja formas D3 vitamīns ir drošs un spēj paaugstināt kopējo D vitamīna līmeni asinīs jau 30 dienu laikā.