Pneimokoks jeb streptococcus pneumoniae ir baktērija, kas cilvēka organismā var izraisīt dažādas infekciju saslimšanas. Šis potenciāli ļoti kaitīgais mikrobs, organismā visbiežāk nokļūst caur elpceļiem. Nonācis novājinātā organismā, tas var izraisīt virkni ļoti nopietnu saslimšanu, tostarp plaušu karsoni, sepsi un meningītu. Šie var būt ļoti smagi stāvokļi, kuru rezultātā var iestāties pat nāve. Kāpēc pneimokoka infekcija ir tik bīstama un kāpēc pret pneimokoku noteikti būtu jāvakcinējas maziem bērniem, senioriem virs 65 gadiem un citām riska grupām, konsultē ārste, Latvijas Infektologu un hepatologu asociācijas vadītāja Indra Zeltiņa.
Pneimokoka baktērija ir ļoti izplatīta un, līdzīgi kā daudzi citi mikrobi, sastopams mums vidē visapkārt. Inficēties ar pneimokoku var ciešu sadzīvisku kontaktu rezultātā, tātad gan mājās un darbā, gan sabiedriskās vietās, kur apgrozās daudz cilvēku. Baktērija ceļo ar gaisa pilienu palīdzību, piemēram, elpojot, klepojot vai šķaudot.
Ņem vērā! Ar streptokoku var inficēties gan kontaktā ar streptokoka infekcijas slimniekiem, gan baktērijas nēsātājiem, kuri par to, ka tādi ir, nemaz nenojauš. Streptokoks var ilgstoši dzīvot nēsātāja degunā, aizdegunē, kaklā vai plaušās – ja nēsātāja imunitāte ir stipra, nēsātājs nekādus simptomus var nejust. Tas nozīmē, ka, pašiem nezinot, ar pneimokoku varam inficēt radiniekus, kolēģus un tiešu kontaktu ceļā arī jebkuru citu cilvēku.
Inficēšanās ar pneimokoku infekciju īpaši bīstama ir bērniem līdz divu gadu vecumam, cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, senioriem, dažādu hronisku un onkoloģisku slimību pacientiem, kā arī smēķētājiem. Nonācis organismā, šis mikroorganisms var izraisīt dažādas infekciju slimības, piemēram:
– Plaušu karsoni jeb pneimoniju;
– Deguna blakusdobumu un vidusauss iekaisumu;
– Encefalītu, smadzeņu apvalku iekaisumu jeb strutaino meningītu – šīs ir bīstamas slimības ar augstu risku komplikācijām un letālam iznākumam.
Smagu komplikāciju gadījumā pneimokoka baktērija novājinātā organismā var nonākt asinīs, izraisot invazīvo streptokoka infekciju. Šādos gadījumos baktērijas ar asins palīdzību var nokļūt teju jebkurā cilvēka orgānā, piemēram, smadzeņu apvalkos vai sirdī, izraisot iekaisumu un citas komplikācijas.
Kā ārstē?
Pneimokoka baktērija organismā ierosina visdažādākos simptomus. Piemēram, par pneimoniju var liecināt apgrūtināta elpošana, sāpes krūtīs, klepus; meningītam raksturīgs drudzis, slikta dūša, kakla stīvums un galvassāpes, bet vidusauss iekaisumam raksturīgas ausu sāpes, paaugstināta temperatūra un citi simptomi. Tādējādi streptokoka klātbūtne organismā nereti tiek atklāta tikai smagu veselības stāvokļu gadījumā, kad pacients nonācis slimnīcā.
Pneimokoka infekciju ārstē ar antibiotikām, taču veiksmīgam iznākumam svarīgi to uzsākt laikus. Lielo slimnīcu uzņemšanā pacientiem ar infekcijai raksturīgiem simptomiem, analīzi pneimokoka klātbūtnes noteikšanai iekļauj obligāto izmeklējumu sarakstā. Taču, ja pacients sūdzības, kas raksturīgas arī daudzām citām infekcijām un vīrusiem, ignorē un pie mediķa vēršas novēloti, ārstēšana var tikt uzsākta novēloti.
Pieaugušajiem – viena vakcīna visam mūžam
Pret pneimokoku Latvijā sevi var pasargāt ikviens. Pneimokoka vakcīna ir iekļauta bērnu vakcinācijas kalendārā. Taču atšķirībā no pieaugušajiem, kuriem pietiek tikai ar vienu pneimokoku vakcīnas devu, bērni pret pneimokoku infekciju tiek vakcinēti divu mēnešu, četru mēnešu un tad 12-15 gadu vecumā. Pēc tam, kad saņemta 3.vakcīna, atkārtota vakcinēšanās bērniem dzīves laikā vairs nav nepieciešama.
Latvijā, saskaņā ar jaunākajām rekomendācijām, kas ir starptautiski atzītas un spēkā arī vairumā citu Eiropas un pasaules valstu, pret pneimokoku vakcinēties ieteicams visiem senioriem – cilvēkiem vecumā no 65 gadiem.
Vakcinācija svarīga arī citām riska grupām vecumā no 19-64:
– Pacientiem ar hroniskām sirds, plaušu un elpceļu, nieru un aknu slimībām;
– Cilvēkiem, kuriem ir cukura diabēts;
– Smēķētājiem un cilvēkiem, kuri cieš no alkohola atkarības;
– Pacientiem ar novājinātu imunitāti un imūndeficītu, HIV inficētajiem un arī vēl citām riska grupām.
Pneimokoka infekcija var pasliktināt teju jebkuras hroniskas slimības gaitu, tāpēc vakcinēties pret to būtu ieteicams jebkuram, kuram ir kādas hroniskas saslimšanas. Īpaša riska grupā ir arī onkoloģijas pacienti.
Jauna vakcīna pret pneimokoku – augstāka aizsardzība
Kopš 2022. gada Latvijā ir pieejamas jaunākās vakcīnas pret pneimokoku, kas nodrošina vēl augstāku aizsardzības līmeni. Līdzīgi kā jebkurai citai baktērijai, arī pneimokokam ir daudzi serotipi jeb veidi. Jaunākās vakcīnas pasargā pret lielāku serotipu skaitu. Par vakcināciju pret pneimokoku infekciju vaicājiet “Veselības centrs 4”, “MFD Veselības grupas”, “Veselības centru apvienības” un citos vakcinācijas kabinetos vai savam ģimenes ārstam. Cilvēkiem, kas savulaik pret pneimokoku vakcinējušies, atkārtota vakcinācija nav nepieciešama. Uzzini vairāk pneimokoks.lv
Līdzīgi kā citu elpceļu infekciju un vīrusu gadījumā, arī pret pneimokoka infekciju var pasargāties, ievērojot vispārējās profilakses metodes, tostarp, sejas maskas, distancēšanās, izvairīšanās no sabiedriskām vietām, kur pulcējas daudz cilvēku. Vienlaikus, jāatceras, ka šīs metodes darbojas daudz sliktāk nekā vakcīnas, un modrību saglabāt vienmēr nav iespējams.
Foto: Adobe